Po zákeřné nemoci dnes zemřel Jaroslav Bašta

08/04/2024 10:56 Martina Šedá
Po zákeřné nemoci dnes zemřel Jaroslav Bašta Foto: Profimedia

Jaroslav Bašta, politik, diplomat a bývalý kandidát na prezidenta, bohužel podlehl zákeřné nemoci.

Bašta měl za sebou bohatou politickou kariéru, během níž zastával různé funkce, včetně dvouletého působení jako ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana. Dále zastával funkci poslance a působil také jako velvyslanec v Rusku a na Ukrajině. Jeho úmrtí bylo potvrzeno mluvčím strany SPD pro Blesk Zprávy.

"Jaroslav Bašta nás opustil. Vyjadřujeme upřímnou soustrast jeho rodině. Naše myšlenky jsou s vámi v této těžké chvíli," napsal na Facebooku profil SPD Moravskoslezského kraje. Úmrtí Jaroslava Bašty potvrdila i mluvčí SPD Barbora Šťastná.

Bašta se již 17. května 2023 omluvil ze zdravotních důvodů ze zasedání Sněmovny. Na konci května předseda SPD, Tomio Okamura, oznámil, že Bašta byl hospitalizován kvůli "náhlé a zákeřné nemoci".

Uběhl necelý rok a přišlo další oficiální vyjádření, tentokrát velmi smutné. "Jaroslav Bašta zemřel. Vyjadřujeme upřímnou soustrast jeho rodině," uvedl dnes na Facebooku šéf poslaneckého klubu SPD, Radim Fiala.

Původem z Plzně, Jaroslav Bašta, známý politik a diplomat, studoval středověkou archeologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, ale nedokončil školu. Za svou aktivitu v Hnutí revoluční mládeže v letech 1968 a 1969 byl odsouzen na dva a půl roku do vězení.

Po propuštění se zapojil do disidentských aktivit a stal se signatářem Charty 77, což mu přineslo perzekuci. Pracoval jako dělník u podniku Stavby silnic a železnic a později jako technik.

V 90. letech se angažoval v politice a veřejné službě. Stal se vedoucím odboru a náměstkem ředitele Úřadu Federálního ministerstva vnitra (FMV) a následně i náměstkem ředitele Federální bezpečnostní informační služby (FBIS). Později vedl nezávislou komisi pro lustrace. Poté se věnoval podnikání ve stavebnictví a projekční činnosti.

V roce 1996 byl zvolen do Sněmovny, kde se podílel na kontrole Bezpečnostní informační služby (BIS) a byl členem bezpečnostního výboru. Pak zastával funkci ministra bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, kde řídil akci „Čisté ruce“. Jeho neúspěchy vedly k odchodu z vlády v roce 2000. Poté se stal velvyslancem v Rusku a později v Kyjevě.

Bašta spolupracoval s ČSSD, ale v roce 2019 odešel a připojil se k hnutí Bezpečnost, odpovědnost, solidarita (BOS), které později vedl. V roce 2021 vstoupil do SPD. Kandidoval na prezidenta republiky, ale nepostoupil do druhého kola. Bašta byl ženatý a měl syna, který bohužel zemřel před několika lety.