17. listopadu: otevírací doba obchodů a význam svátku

16/11/2023 11:07 Martina Šedá
17. listopadu: otevírací doba obchodů a význam svátku FOTO: Shutterstock

V České republice se slaví 17. listopadu Den boje za svobodu a demokracii. Tato událost je neoddělitelně spojena s historickým vývojem v bývalém Československu.

Co se slaví 17. listopadu a co se stalo?

17. listopadu 1939: Tento den je spojen s protestem studentů proti nacistické okupaci Československa během druhé světové války. Nacisté uzavřeli české vysoké školy, a studenti demonstrovali v Praze, což vedlo k tvrdým represím ze strany nacistických úřadů.

17. listopadu 1989: Druhý významný 17. listopad přichází během Sametové revoluce. Tento den byl počátkem masových protestů v Praze, které vedly k pádu komunistického režimu v Československu. Demonstrace začaly mírumilovně, ale brzy se vyostřily poté, co byli studenti brutálně napadeni policií. Tato událost vedla k široké podpoře veřejnosti, což nakonec vedlo k rezignaci komunistické vlády.

Svátek 17. listopadu: Tento den byl později vyhlášen státním svátkem v České republice, aby připomínal boj za svobodu a demokracii. Den má zvláštní význam v českých dějinách a je často doprovázen různými událostmi a ceremoniály.

Otevírací doba 17. listopadu

V České republice již více než sedm let platí zákon, který upravuje prodejní dobu obchodů. V den státních svátků musí být obchody s plochou větší než dvě stě metrů čtverečních uzavřeny, i když existují výjimky.

Během tzv. menších svátků mohou supermarkety zůstat otevřené, stejně jako v běžný pracovní den. Ptáte se, zda budeme moci nakoupit v pátek 17. listopadu, kdy si Česko připomíná Den boje za svobodu a demokracii, nebo zda to bude nutné vše stihnout již ve čtvrtek? Podívejte se na přehled o otevírací době obchodů v těchto dnech.

Mohou velké obchody zůstat 17. listopadu otevřené?

Ano, mohou. Den boje za svobodu a demokracii patří mezi tzv. menší státní svátky, což znamená, že i velké prodejny mohou být v tento den otevřené. Toto je tak letošní poslední státní svátek, kdy mají velké prodejny povoleno zůstat otevřené.

Můžu si zajít pro akční zboží do Lidlu nebo Penny Marketu?

Ano, můžete. V provozu zůstávají řetězce jako Globus, Kaufland, Albert a další.

A co hobbymarkety?

Pro ně platí stejná pravidla jako pro obchody s potravinami. Takže do OBI, Hornbachu, Bauhausu nebo Ikei můžete zajít na nákup ve čtvrtek.

Kdy budou markety opět muset být uzavřené?

Nejbližšími svátky, kdy budou prodejny s plochou více než 200 metrů čtverečních uzavřeny, jsou vánoční svátky. Na Štědrý den mohou být markety otevřené do 12. hodiny. V dalších dnech, tj. 25. a 26. prosince, musejí být zavřeny.

Kalendář: Kdy jsou zavřené obchody?

 • 1.1.: Den obnovy samostatného českého státu
 • Velikonoční pondělí
 • 8.5.: Den vítězství
 • 28.9.: Den české státnosti
 • 28.10.: Den vzniku samostatného Československa
 • 24.12.: Štědrý den (markety směj mít otevřeno do 12. hod.)
 • 25.-26.12.: vánoční svátky

Kdy nejsou obchody zavřené?

 • Velký pátek
 • 1. květen: Svátek práce
 • 5. červenec: Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
 • 6. červenec: Upálení mistra Jana Husa
 • 17. listopad: Den boje za svobodu a demokracii, Mezinárodní den studenstva

Zdroj: Autorský text, Wikipedia