Milostivé léto 2023: Je tu poslední měsíc na prominutí daňových dluhů!

30/10/2023 05:22 Martina Šedá
Milostivé léto 2023: Je tu poslední měsíc na prominutí daňových dluhů! FOTO: Shutterstock

Nikdy nebyl lepší čas a příležitost zbavit se svých dluhů u Finančního úřadu. Pokud jste v minulosti z nějakého důvodu nestihli vyřešit své daňové povinnosti, nyní máte unikátní šanci. Do konce listopadu 2023 nám vláda nabízí takzvané "daňové milostivé léto", takže si pospěšte, zbývá ještě měsíc.

Co to znamená? Pokud jste fyzická osoba, dlužíte a splníte své daňové závazky do stanoveného termínu, máte možnost žádat o odpuštění některých s tím spojených nákladů. Prominuty vám mohou být úroky, pokuty za opožděné přiznání, penále a dokonce některé exekuční náklady. A co víc? Některé menší nedoplatky byly fyzickým i právnickým osobám automaticky prominuty.

Aby se občané lépe zorientovali v jejich individuální situaci, představila Finanční správa inovaci v digitálním prostoru. Na portálu MOJE daně byla spuštěna nová služba, která vám umožní rychle a jednoduše zjistit, zda máte nějaké relevantní nedoplatky. Vše tedy můžete udělat z pohodlí domova a nečekat tak dlouhé fronty přímo na úřadě.

Stačí se tak přihlásit do své daňové informační schránky a vyhledat funkci „Informace k mimořádnému odpuštění dluhů“. Pokud funkci nenaleznete, s největší pravděpodobností žádný nedoplatek nemáte. Ale pro jistotu můžete svou situaci konzultovat s místně příslušným správcem daně.

Do dnešního dne se již 1 450 občanů rozhodlo využít této nabídky, přičemž celková hodnota prominutí činí až 40 milionů korun. K tomu bylo podáno více než 260 žádostí o rozdělení dluhu na splátky. Drobné nedoplatky, které byly automaticky prominuty, dosáhly hodnoty 3,5 milionu korun.

Daňové milostivé léto 2023 a zkušenosti čtenářů

Redakci Top-Fun.cz se ozval Jiří K., který v letech 2014-2016 podnikal jako OSČV. Jelikož se příliš neorientoval v daňové sféře a soustředil se převážně na svou práci, výše úroků za pozdní platby mu vyskočila až na 690 tisíc korun. Zhruba od roku 2017 splácel pravidelně svůj dluh a světe div se, Finanční úřad mu nyní pokuty a penále za opožděné přiznání prominul.

"Moje zkušenosti jsou pozitivní. V letech 2014-2016 jsem měl platit na DPH zhruba dva miliony korun, jenže jsem se dostal do finančních problémů a daně nezaplatil. Za úroky jsem měl zaplatit dalších 700 tisíc korun. Od 2017 do konce roku 2022 jsem celé dva miliony průběžně zaplatil a nyní si požádal o odpuštění, bylo mi vyhověno. Tím chci říct, že to funguje a každý, kdo tam něco dluží, se může očistit. Já měl výhodu, že už jsem ten základ měl zaplacený, ale dá se dohodnout na splátkách a pak vám to odpustí také. Taková šance tu v historii ČR nebyla, jsem za ní moc rád. Napravil jsem resty a poučil jsem se ze svých chyb."

Nezmeškejte tuto příležitost, jelikož už nikdy nemusí být a ujistěte se, že máte vše v pořádku. Všechny potřebné informace naleznete na oficiálních stránkách Finanční správy. A nezapomeňte, lhůta končí koncem listopadu 2023.

Zdroj: Autorský text, Finanční správa