Jana Hlaváčová má dnes pohřeb! Do Národního divadla dorazily známé osobnosti, včetně prezidenta Pavla

26/01/2024 11:18 Martina Šedá
Jana Hlaváčová má dnes pohřeb! Do Národního divadla dorazily známé osobnosti, včetně prezidenta Pavla Foto: Profimedia

V historické budově Národního divadla dnes probíhá poslední rozloučení s významnou herečkou Janou Hlaváčovou, která zemřela ve věku 85 let.

Lidé a smuteční hosté se sejdou, aby připomněli její výjimečný přínos českému divadlu. Generální ředitel první scény Jan Burian a herci Taťjana Medvecká, Emília Vášáryová a Ivan Trojan vystoupí s projevy, zatímco Petr Kostka provede recitaci.

Už půlhodinu před zahájením smutečního obřadu bylo hlavní hlediště divadla téměř zaplněné, a lidé vyjadřovali svou úctu k zesnulé květinami a sledovali prezentaci fotografií z Hlaváčové divadelní kariéry. Vpředu síně stojí rakev zdobená věnci, a nad ní visí velká fotografie oblíbené herečky. Mezi hosty se ukázaly i známé tváře. Redaktoří Top-Fun.cz zahlédli třeba režiséra Jiřího Stracha, zpěvačku Lucii Bílou a herce Hynka Čermáka. Dorazil i prezident republiky.

Rozloučení, které organizují Národní divadlo a Divadlo na Vinohradech, je plné krásných vzpomínek na Hlaváčovou. Fotografie a videoukázky z její bohaté kariéry budou připomínat významné momenty, a čestnou stráž u rakve budou tvořit studenti a kolegové. Jan Burian, ředitel Národního divadla, zdůraznil výjimečnost Hlaváčové jako první herečky na této scéně a klíčové postavy inscenací několika generací.

Jana Hlaváčová patřila k nejvýznamnějším českým herečkám poválečné éry, působila v činohře Národního divadla a Divadle na Vinohradech. Její herecký talent neomezeně zasahoval do komedií i dramat v divadle, ve filmu, televizi a dabingu. Během své kariéry byla oceněna několika prestižními cenami, včetně Thálie za celoživotní mistrovství.

Obřad rozloučení přitahuje širokou škálu lidí, od přátel, kolegů a studentů po veřejnost. Jana Hlaváčová zanechává nejen významné divadelní dědictví, ale také vzpomínky na statečnost a lásku k umění.

Zdroj: Národní divadlo