Zemřela Jana Hlaváčová. Svět divadla a filmu ztratil jednu ze svých výjimečných osobností

14/01/2024 15:34 Martina Šedá
Zemřela Jana Hlaváčová. Svět divadla a filmu ztratil jednu ze svých výjimečných osobností Foto: Profimedia

Velmi smutná zpráva přišla v neděli ráno. Po dlouhých letech velmi statečného boje s vážným onemocněním, které nejen bolelo její tělo, ale i duši, následovala Jana Hlaváčová svého milovaného manžela, herce Luďka Munzara, do hereckého nebe.

Tato legendární herečka, známá zejména díky své roli Jarči Krbcové ve slavném seriálu Chalupáři, zemřela ve věku 85 let.

"Máme smutnou zprávu, Jana Hlaváčová odešla krátce před půlnocí ze soboty na neděli," potvrdil mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Jana Hlaváčová bojovala s progresivní Parkinsonovou chorobou, která postupně ukončila její aktivní hereckou kariéru. K tomu se později přidaly i deprese. Od roku 2013 se herečka téměř neobjevovala ve veřejném životě, a v roce 2019 se její zdravotní stav ještě zhoršil po úmrtí jejího manžela, divadelního herce Luďka Munzara. Ztráta partnera ji hluboce zasáhla, a Jana Hlaváčová úplně ztratila chuť do života.

"Nemám touhu vycházet ven nebo s někým mluvit. Komunikace mi jde obtížně a v životě jsem již dost řekla. Nyní si přeji pouze dožít v klidu," smutně vyjádřila své pocity Hlaváčová.

"Za prvé mi komunikace občas připadá velmi obtížná a za druhé jsem v životě už řekla dost. Bylo to moc krásné, ale bylo toho dost, jak se říká. Teď chci jen klidně dožít," prohlásila herečka.

Jana Hlaváčová naposledy zazářila na filmovém plátně v roce 2011 ve snímku Petera Krištúfka s názvem Viditelný svět, kde ztvárnila jednu z hlavních rolí v psychologickém dramatu.

V roce 2012 obdržela Cenu Františka Filipovského za nejlepší ženský herecký výkon v dabingu. O tři roky později, v roce 2015, byla oceněna tímto prestižním oceněním znovu, tentokrát za celoživotní mistrovství v oblasti dabingu.