Falešní bankéři dopadeni! Podvodníci okradli lidi o 195 milionů

17/11/2023 05:10 Martina Šedá
Falešní bankéři dopadeni! Podvodníci okradli lidi o 195 milionů FOTO: Policie České republiky

Kriminalistům z Vysočiny se s pomocí mezinárodního vyšetřovacího týmu podařilo rozkrýt dosud nejrozsáhlejší případ internetové kriminality v České republice.

Skupina deseti podvodníků působících pod legendou "falešný bankéř" byla dopadena v Česku, na Ukrajině a v Bělorusku. Podvodníci, využívající i tzv. spoofing, opakovaně telefonicky přesvědčili oběti tak, že došlo k odcizení jejich bankovní identity. Následně je donutili vybrat všechny peníze a vložit je do bitcoinmatu.

Podvodníci, vystupující jako policisté, volali lidem s tím, že jejich finance jsou v nebezpečí. V některých případech trvaly hovory s falešným bankéřem hodiny nebo dokonce několik dní. Celkem bylo objasněno 803 podvodů s celkovou škodou přesahující 195 milionů korun.

Policie z Vysočiny spolupracovala s ukrajinskými kolegy, Europolu a Eurojustu, sledujíc stopy vedoucí do zahraničí, konkrétně na Ukrajinu, kde bylo sídlo tzv. call centra. Společná akce české a ukrajinské policie proběhla v dubnu v Plzeňském kraji a v Dnipru na Ukrajině, s celkovou účastí 140 policistů. Během zásahu bylo zabaveno množství technologických zařízení, mobilních telefonů, SIM karet a finančních prostředků.

V případu bylo zapleteno deset pachatelů, z nichž čtyři byli zadrženi v České republice a šest na Ukrajině. Čeští občané byli poté vydáni do České republiky, přičemž pachatelé byli ve věku od 18 do 29 let. Všichni s trestní minulostí.

Podvodníci se snažili bránit svému vydání do České republiky, podávali stížnosti a odvolání. Všichni dokonce požádali o azyl na Ukrajině, přestože se nacházeli kousek od válečné zóny. Policie zdůraznila obtížnost případu zejména v procesních a technických aspektech, ale díky spolupráci s Národní policií Ukrajiny, Europolu a Eurojustu se podařilo aktéry konečně chytit.

Přesvědčovací schopnosti podvodníků byly na profesionální úrovni, což vedlo k úspěšnému podvedení i vzdělaných a informovaných obětí. Kriminalisté apelují na veřejnost, aby byla opatrná při obdobných telefonátech a vždy ověřovala informace přímo u své banky.

Případ byl komplikován válkou na Ukrajině, ale spolupráce mezi českou a ukrajinskou policií skvěle fungovala. Vzhledem k mezinárodnímu charakteru případu a státní příslušnosti pachatelů se očekává, že vyšetřování a soudní proces budou trvat ještě nějakou dobu.

Zdroj: Policie České republiky