Nový Bitcoinmat v Jihlavě láká i podvodníky! Lidé přicházejí o statisíce

30/10/2023 04:52 Martina Šedá
Nový Bitcoinmat v Jihlavě láká i podvodníky! Lidé přicházejí o statisíce FOTO: Shutterstock

Stále rostoucí počet podvodných telefonátů na Vysočině připravil řadu občanů o nemalé částky peněz. Policisté z této oblasti upozorňují na rafinovanou metodu, kdy podvodníci vydírají oběti skrze obavy o bezpečnost jejich bankovních účtů.

Nejnovější případ z Vysočiny odhaluje, jak jedna nešťastná žena přišla rovnou o 700 tisíc korun. V centru tohoto podvodu stojí zařízení zvané "bitcoinmat", který se nachází v Brněnské ulici v Jihlavě a je v provozu přibližně měsíc. Obyvatelé si stěžují, jelikož se ihned na tuto lokalitu podvodníci zaměřili.

Příběh této ženy začal telefonickým hovorem od ženy, která se vydávala za bezpečnostního pracovníka banky. Tato osoba jí informovala, že si údajně sjednala úvěr ve výši 350 tisíc korun, což mělo vzbudit obavy o zneužití jejích osobních dat.

V rámci "řešení" tohoto problému bylo ženě doporučeno vybrat své peníze a vložit je do bitcoinmatu pomocí QR kódu, který jí byl zaslán. Doporučeno bylo postupovat obdobně i s penězi, které si půjčila.

Další oběť tohoto podvodu, která měla v úmyslu vložit 380 tisíc korun do bitcoinmatu, měla ale už štěstí. Dva policisté v civilním oděvu si jí všimli a včas jí zabránili v uskutečnění tohoto rizikového kroku, čímž jí uchránili peníze.

Na závěr je třeba zdůraznit varování policistů. Podvodníci stále více využívají sofistikované metody, včetně softwaru schopného měnit zobrazované telefonní číslo, což jim umožňuje působit ještě důvěryhodněji. Díky tomu mohou svým obětem vtlouct do hlavy, že jednají jménem oficiální instituce. Policisté naléhavě vyzývají veřejnost, aby byla opatrná a dvojnásobně si ověřovala jakékoli informace, než podniknou jakékoli akce s jejich finančními prostředky.

Banky často vzdělávají své klienty o potenciálních hrozbách, které mohou ohrozit jejich finanční bezpečnost. Bankéřka Alena H., která kontaktovala redakci Top-Fun.cz, aby se podělila o svůj příběh, se v tomto ohledu neustále snaží být o krok napřed. A jak se ukázalo, její ostražitost se vyplatila.

Během jedné zdánlivě obyčejné cesty na oběd si všimla ženy u Bitcoinmatu. Na první pohled by mohlo vypadat všechno normálně, ale modrý sáček České spořitelny v ruce této ženy Alenu upoutal. "Věděla jsem, že něco není v pořádku," vzpomíná.

Oslovení starší paní odhalilo až neuvěřitelný příběh o tom, jak byla kontaktována podvodníkem, který se vydával za zaměstnance České spořitelny. S pomocí QR kódů a strachu o své peníze byla přesvědčena, aby vybrala nemalou částku peněz z banky a vložila je všechny do Bitcoinmatu.

Když Alena zjistila, že komunikace probíhala přes WhatsApp, bylo jasné, že se jedná o podvod. Naštěstí, díky jejímu rychlému zásahu, bylo možné zachránit většinu peněz.

Mladá hrdinka doporučuje všem klientům, aby byli opatrní a vždy dvakrát zkontrolovali, s kým vůbec  komunikují. "Pokud máte pochybnosti o autentičnosti zástupce banky, obraťte se na nás. Jsme tady, abychom vám pomohli. Volejte prostě kdykoliv," zdůrazňuje.

Je důležité si uvědomit, že podvodníci jsou stále vynalézavější.

Zdroj: Autorský text, Policie ČR