Nefunguje Facebook ani Instagram! Meta Platforms dnes hlásí brutální výpadek

05/03/2024 18:01 Martina Šedá
Nefunguje Facebook ani Instagram! Meta Platforms dnes hlásí brutální výpadek FOTO: Shutterstock

Uživatelé po celém světě dnes aktuálně hlásí výrazný výpadek sociálních sítí provozovaných společností Meta. Nejde Facebook ani Instagram.

Na Facebooku se náhle nebylo možné přihlásit ani prostřednictvím webového prohlížeče, ani pomocí mobilních aplikací, přestože byly zadány správné přihlašovací údaje. Podobné problémy postihly i další platformy, včetně Instagramu, Threads a Facebook Messengeru. Tento masivní výpadek byl hlášen uživateli napříč Evropou i Spojenými státy okolo čtvrté hodiny českého času.

Uživatelé se potýkali s problémy zejména na webovém rozhraní, kde je systém Meta automaticky odhlásil z jejich profilů a odmítl je přihlásit zpět. Podobné obtíže se vyskytly i při používání mobilních aplikací, které měly potíže s přihlášením a aktualizací obsahu.

I přes problémy se postupně všechny služby společnosti Meta začaly probouzet k životu asi po hodině od prvních hlášení výpadků. Nicméně některé obtíže přetrvávaly, zejména na platformě Instagram, kde uživatelé hlásili potíže s načítáním nových příspěvků.

Server Down Detector, který sleduje výpadky velkých webů, zaznamenal přes 300 tisíc nahlášených problémů s přihlašováním k Facebooku a 47 tisíc problémů s Instagramem. Podle údajů začaly problémy v úterní odpoledne a postihly i uživatele platformy pro virtuální realitu Meta Quest, kteří se nemohli přihlásit do svých účtů.

Šéf komunikace společnosti Meta, Andy Stone, musel ke svému prohlášení využít jinou sociální síť, než je Facebook či Instagram. Vyjádřil se, že si jsou vědomi problémů s přihlašováním a aktivně pracují na jejich odstranění.

Zájem o tento výpadek vyvolal i reakci majitele konkurenční platformy, Elona Muska, který se na svém profilu pokusil humorně reagovat na situaci. Stále však zůstává nejasné, co přesně výpadek způsobilo, a zda šlo pouze o interní problémy serverů společnosti Meta nebo zda byl důvodem například hackerský útok.