Pozor, kde se svlékáte! Na internetu se prodává tisíce videí z bezpečnostních kamer. Záběry jsou z ložnic, šaten i veřejných toalet

06/01/2024 14:09 Martina Šedá
Pozor, kde se svlékáte! Na internetu se prodává tisíce videí z bezpečnostních kamer. Záběry jsou z ložnic, šaten i veřejných toalet Foto: Shutterstock

Jeden z kanálů komunikační platformy Telegram nedávno nabízel k prodeji soukromé záznamy z kamer, které byly umístěny v ložnicích, veřejných šatnách a toaletách.

Kvalita a množství těchto záznamů, nutno podotknut, získaných neoprávněným přístupem k bezpečnostním kamerám, se různí, a jejich cena závisí na různých faktorech. Podle odborníků na kybernetickou bezpečnost je totiž ochrana těchto kamer často velmi nedostatečná.

Být vlastním zařízením špehován představuje noční můru pro vlastníky chytrých bezpečnostních systémů v domácnosti. Informace zveřejněné na serveru VnExpress ukazují, že se toto riziko masově vyskytlo ve Vietnamu. Na soukromém kanálu na Telegramu pak byly nabízeny záznamy z hacknutých bezpečnostních kamer. Tyto snímky zahrnovaly soukromé ložnice, šatny, toalety a masérny z různých částí země.

Záznamy se prodávaly ve třech balíčcích: nejlevnější začínal na 137 Kč a obsahoval více než tisíc videí nízké kvality. Druhý balíček, za 456 Kč, nabízel záznamy ve vysoké kvalitě, aktualizované denně. Nejdražší možnost pro "Super VIP" poskytovala přístup ke všem hacknutým záběrům za poslední čtyři roky za cenu 730 Kč.

Kyberzločinci se také svou nelegální činností netají: "Náš software pravidelně monitoruje lokality po celé zemi. Většina kamer je umístěna na skrytých místech v koutech koupelen, šaten, toalet, hotelů, obchodů s oblečením a masážních salonů." I když celá událost vyvolala velký rozruch, členy zločinecké skupiny se zatím nepodařilo identifikovat.

Skutečnost, že bezpečnostní kamery představují vysoké riziko pro hackerské útoky, není novinkou. Již v červenci byl odhalen poskytovatel nabízející přes 1 600 živých kamerových přenosů ze severoamerických domácností. Odborníci na bezpečnost věří, že majitelé kamer nesou část odpovědnosti za svou bezpečnost a mohou podniknout více opatření.

Hlavním bezpečnostním problémem jsou podle odborníků hesla. Mnoho uživatelů bezpečnostních systémů prý používá slabá hesla nebo dokonce ta, která jsou nastavena jako výchozí. Pravděpodobnost softwarových zranitelností může být minimalizována i tím, že se vyhýbáme používání známých značek této technologie. Dále je klíčové správné umístění kamer, aby se minimalizovalo riziko, například jejich instalace do soukromých prostor, jako jsou ložnice.