Co provedli? Europol hledá tři Čechy a tři Slováky! Nacházejí se na seznamu nejhledanějších osob

20/11/2023 06:48 Martina Šedá
Co provedli? Europol hledá tři Čechy a tři Slováky! Nacházejí se na seznamu nejhledanějších osob Foto: EUROPOL

Nápomoc policie v Haagu při hledání padesáti nejhledanějších osob Evropy je nezbytná, a proto nás nyní informuje o aktualizovaném seznamu Europolu, na němž figurují i tři Češi a tři Slováci.

Tito jedinci jsou obviněni ze závažných trestných činů, jako jsou vraždy, obchodování s lidmi, prodej drog, ozbrojené loupeže a počítačová kriminalita.

V čele této hledané skupiny se nachází podvodník s českými kořeny, Jan Maršálek, který je považován za nejhledanějšího Rakušana. Bývalý člen představenstva společnosti Wirecard AG je podezřelý ze spáchání podvodu v rámci obchodního gangu, což vede k označení skandálu Wirecard za největší ekonomický zločin poválečné doby v Německu.

Další z hledaných je devětačtyřicetiletý Čech Vilém Kováč, podezřelý z organizace rozsáhlého obchodu s drogami v několika evropských zemích. Europol upozorňuje na jeho ozbrojenost a nebezpečnost, již byl odsouzen na 18 let odnětí svobody.

Ondřej Kára, čtyřiapadesátiletý Čech, na něj byl vydán evropský zatýkací rozkaz kvůli odsouzení k 13 letům odnětí svobody za drogové delikty.

Padesátiletý Norbert Kijonka je další osobou spojenou s drogovým obchodem, odsouzeným na 6,5 let. Jeho schopnost používat nelegální zbraně a hrozba vojenského výcviku jej činí zvláště nebezpečným.

Slovák Martin Šmatlák se stal členem organizované skupiny specializované na výrobu metanfetaminu. Mezi léty 2019 až 2020 vyráběl a distribuoval tuto psychotropní látku v obci Priechod. Začal také spolupracovat na daňových únicích a finančních podvodech ve spolupráci s dalšími osobami.

Jediná žena, dvaačtyřicetiletá Slovenka Eva Zámečníková, čelí obvinění za objednání vraždy svého manžela s nabízenou odměnou 50 000 eur. Plánovala totiž manipulativně vyhlásit manžela za nezvěstného, aby získala celý jeho majetek.

Na osmačtyřicetiletého Slováka Róberta Okoličanyho byl pak vydán mezinárodní zatýkací rozkaz za organizování a podporu zločinecké a teroristické skupiny.