Zombie droga je už i v Česku! Dělejte s tím něco, varuje Richard Kevin Harrison, kterému na ni zemřel syn po jejím požití

24/01/2024 12:06 Martina Šedá
Zombie droga je už i v Česku! Dělejte s tím něco, varuje Richard Kevin Harrison, kterému na ni zemřel syn po jejím požití Foto: Shutterstock

Pohled na jedince, kteří podlehli účinkům tzv. zombie drogy v ulici Kensington v americkém Philadelphii, kde jsou hlavně drogově závislí lidé vidět v křeči po požití této nebezpečné látky, není ničím menším než hrůzostrašným. Adam (†39), syn Richarda Kevina Harrisona (58) známého z reality show Mistři zastavárny, podlehl této nebezpečné droze fentanylu taktéž. Co je však zastrašující, tato droga má už své oběti i u nás v Česku.

Richard Kevin Harrison, americký podnikatel proslulý díky rodinné zastavárně a účasti v reality show Mistři zastavárny, nyní prochází srdcervoucím obdobím smutku. Jeho syn Adam zemřel na předávkování drogou, přičemž osudnou se mu stala takzvaná zombie droga fentanylu. Tato droga je známá především tím, že po jejím požití lidé ztuhnou a pohybují se velmi křečovitě, zůstávají tak v neobvyklých pozicích i několik hodin, připomínajíce zombíky. Bohužel, syn Harrisona podlehl vysoké smrtící dávce této drogy.

"Ano, potvrzuji, že Adam zemřel na předávkování fentanylem. Krize spojená s fentanylem v této zemi by měla být brána vážněji. Zatím je to všem těm nahoře téměř jedno. Zdá se, že tato situace přesahuje hranice, ale bohužel se s tím zatím nic extra nedělá. Musíme se zlepšit v budoucnosti, jinak to odnesou i další," uvedl zdrcený Richard pro TMZ.com.

Odborníci již dlouho varují před nebezpečím fentanylu, který je až stokrát silnější než heroin, což znamená, že i malé množství může způsobit předávkování. V USA se tento nebezpečný opioid prodává ve formě prášku nebo tablet, zatímco u nás se podává ve formě náplastí k léčbě bolesti u pacientů s rakovinou.

V České republice dochází k několika desítkám úmrtí ročně v důsledku předávkování fentanylem, přičemž Ostrava je momentálně v nejhorší situaci. Závislí na narkotiku ho získávají zejména z náplastí, které jsou dostupné na černém trhu. V srpnu se stala první obětí tzv. zombie drogy třiačtyřicetiletá žena z Bruntálu, které fentanyl podal nitrožilně její přítel.