Varování Vězeňské služby po brutálním útoku na dozorce: Trpíme nedostatkem personálu i financí

11/12/2023 12:52 Martina Šedá
Varování Vězeňské služby po brutálním útoku na dozorce: Trpíme nedostatkem personálu i financí Foto: Vězeňská služba České republiky

Ministerstvo spravedlnosti v posledním reportu pro vládu upozornilo na alarmující situaci ve Vězeňské službě České republiky a žádá o mimořádné navýšení rozpočtu.

Hlavním důvodem je nedostatek financí na mzdy příslušníků, což zvyšuje rizika spojená s prací ve věznicích. V jednom nedávném případě se dokonce vězni pokusili zavraždit dozorce.

Incident se odehrál v listopadu ve Věznici Všehrdy na Chomutovsku, kde dva odsouzení napadli dozorce, přičemž jeden z nich byl mladistvý. "V případě prokázání viny před soudem jednomu z obviněných hrozí trest odnětí svobody až 20 let. U mladistvých osob se pak tresty snižují na polovinu," uvedla mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Mluvčí Vězeňské služby ČR Markéta Prunerová označila tento incident za mimořádně závažný a zdůraznila, že nedostatek personálu ve věznicích je dlouhodobý problém. "Vězněné osoby si toho také všímají, ten stav nepřispívá k dobrým vztahům. Často zaznamenáváme neadekvátní chování a agresivitu ze strany vězněných," uvedl generální ředitel Simon Michailidis.

Ministerstvo spravedlnosti nyní žádá o mimořádné navýšení rozpočtu ve výši 23 milionů korun pro Vězeňskou službu. V materiálu pro vládu zdůrazňuje, že v roce 2023 již došlo k 54 útokům na příslušníky a zaměstnance. "VS ČR čelí bez potřebných finančních prostředků hlubokému podstavu příslušníků i zaměstnanců, kteří si zcela logicky kladou otázku, zda za plat nižší, než je průměrná mzda v národním hospodářství, mají riskovat své zdraví a život," stojí v prohlášení.

Kromě toho ministerstvo plánuje uvolnit dalších 72 milionů korun na přesčasy příslušníků. Celkový požadavek na finanční podporu má poskytnout potřebné prostředky na zvýšení bezpečnosti v českých věznicích a zlepšení pracovních podmínek příslušníků Vězeňské služby.

Zdroj: Vězeňská služba České republiky