Teroristický útok v Bruselu! Zemřeli dva fotbaloví fanoušci, zápas se nedohrál

17/10/2023 08:58 Martina Šedá
Teroristický útok v Bruselu! Zemřeli dva fotbaloví fanoušci, zápas se nedohrál Foto: Johanna Geron

Kvalifikační zápas o postup na mistrovství Evropy mezi fotbalovými týmy Belgie a Švédska byl náhle a překvapivě ukončen po prvním poločase. Stalo se totiž další světové neštěstí, kdy opět trpí lidé, kteří za nic nemůžou.

Důvodem byl tragický incident, k němuž došlo ve večerních hodinách v bruselské metropoli. Informace z médií uváděly, že v centru Bruselu proběhla střelba, při které bohužel ztratili život dva občané ze Švédska. Ti se vydali podpořit svůj klub na venkovní zápas.

Podle zpráv švédské televizní stanice TV6 byli švédští fotbalisté o těchto událostech informováni během poločasové přestávky. S ohledem na tragickou událost se rozhodli, že již nebudou pokračovat v druhém poločase. Belgičtí hráči tento krok chápali a souhlasili s ním.

UEFA, tedy evropská fotbalová asociace, po konzultaci s oběma týmy a místními bezpečnostními složkami rozhodla o předčasném ukončení duelu. Zároveň ujistila veřejnost, že v dohledné době poskytne více informací týkajících se osudu tohoto utkání.

V okamžiku ukončení zápasu byl výsledek 1:1 a na Stadionu krále Baudouina sledovalo utkání přibližně 50 tisíc diváků, kterým bylo doporučeno z bezpečnostních důvodů setrvat na stadionu.

Zprávy belgické televize RTBF uváděly, že střelba proběhla kolem 19:15 v blízkosti náměstí Sainctelette, což je necelý kilometr od historické části města a zhruba pět kilometrů od fotbalového stadionu.

Prezident švédského fotbalového svazu Fredrik Reinfeldt s hlubokým smutkem a lítostí útok komentoval slovy: "Je nesmírně tragické slyšet o smrti dvou našich fanoušků. Ve světle této události bylo rozhodnutí nedokončit zápas samozřejmé. Opravdu nevím, kam tenhle svět směřuje."

Dále média referovala o svědkovi, který poskytl video celého incidentu. Na záběrech byl vidět muž v oranžové vestě a helmě, jak střílí na člověka u jedné z budov a následně útočí i na lidi v taxíku. Svědci uvedli, že během střelby křičel "Alláhu akbar", což v překladu znamená "Bůh je velký". Po svém činu odjel na motorce a je stále na útěku.