Solidarita v boji s rakovinou! Češi se spojili, aby pomohli letušce Lence a už vybrali téměř pět milionu korun

05/11/2023 04:01 Martina Šedá
Solidarita v boji s rakovinou! Češi se spojili, aby pomohli letušce Lence a už vybrali téměř pět milionu korun Foto: se souhlasem Lenky Růžkové

V příběhu boje s rakovinou se často objevují momenty, které dokážou potvrdit sílu společnosti.

Lenka Růžková, 36letá letuška, jež se potýká s pokročilým stádiem melanomu, se stala příjemkyní této solidárnosti. Metastázy, které se v jejím těle rozšířily s devastující rychlostí, se ukázaly být pro standardní léčebné metody příliš velkou výzvou.

Přestože pojišťovny odmítají pokrýt náklady na její léčbu, česká veřejnost projevila nebývalou štědrost a za méně než 24 hodin se sešlo téměř pět milionů korun.

Lenčin boj s rakovinou začal již před šestnácti lety, kdy byl diagnostikován maligní melanom v důsledku podezřelého znaménka. Ačkoli se zdálo, že nemoc byla úspěšně poražena, neúprosný osud ji před rokem znovu zastihl. Objevila na svém těle hmatatelné příznaky návratu nemoci.

Důkladná vyšetření odhalila, že se melanom vrátil ve formě metastáz v podkoží, plicích i dalších částech těla. Letuška, která sloužila v armádním speciálu a v dobách pandemie covidu nezištně pomáhala v domově důchodců, se nyní sama ocitla v pozici potřebující pomoci.

Lékařský tým, který sleduje její případ, konstatoval, že celá situace je velmi neobvyklá. Standardní biologická léčba, na niž mnozí pacienti s melanomem spoléhají, u Lenky nefungovala. Její poslední nadějí je pokročilá terapie onkolytickými viry, která se provádí v Německu a jejíž náklady se pohybují v řádech milionů korun, avšak tato léčba není kryta zdravotními pojišťovnami.

Na začátku této sbírky stáli Lenčini přátelé, kteří iniciovali kampaň na crowdfundingové platformě Donio. Příliv finanční podpory byl ohromující a téměř pět milionů korun bylo vybráno v rekordně krátkém čase. Lenka se stala příkladem odvahy a odolnosti, je dojata velkorysostí dárců a sotva nalézá slova, kterými by vyjádřila svou vděčnost.

Přesné náklady léčby v Düsseldorfu zatím nejsou stanoveny, ale sama již naznačila, že jakékoli přebytečné prostředky chce, ve spolupráci s Donio, věnovat na podporu dalších pacientů trpících melanomem a na prevenci této zrádné nemoci.

Zdroj: Autorský text, Donio.cz