Smutný konec Romana Čechmánka. Advokát prozradil, co teď bude s jeho dluhy

15/11/2023 03:05 Martina Šedá
Smutný konec Romana Čechmánka. Advokát prozradil, co teď bude s jeho dluhy Foto: Česká hokejová reprezentace

Do závěti Romana Čechmánka by mohly být vloženy lesklé trofeje z jeho slavné hokejové kariéry, jestli tedy ještě dnes mají nějakou cenu, ale na pohřbu bývalého reprezentačního brankáře bude každopádně převládat příběh dluhů, které si nadělal během neúspěšných podnikatelských pokusů.

"Čeman" pověsil betony na hřebík na jaře 2009 a okamžitě se pustil do různých investic, včetně minipivovaru, který nebyl příliš prosperující. Ačkoliv vydělal zhruba 330 milionů korun díky svému působení v NHL, půjčoval si od známých, včetně bývalých spoluhráčů Miroslava Blaťáka a Petra Čajánka, následně dokonce i od vlastní dcery Kateřiny, a měl také úvěry od bank. I přesto, že si byl vědom nesplnitelnosti svých finančních závazků, nadále utrácel peníze.

V roce 2014, kdy soud vyhlásil konkurz na jeho majetek, se věřitelé hlásili s pohledávkou ve výši přibližně 90 milionů korun. Část byla nakonec vydražena firmou bývalého senátora a miliardáře Iva Valenty. Insolvenční řízení pak ukázalo, že Čechmánek před svou smrtí dlužil přibližně 70 milionů korun, zatímco hodnota jeho majetku, který si nárokuje také jeho bývalá manželka, byla odhadnuta pouze na 50 milionů korun.

„Dlužník předložil smlouvu s klubem HC Uherské Hradiště za odměnu ve výši 24 500 Kč měsíčně,“ uvedl insolvenční správce letos v létě. S takovým příjmem by Čechmánek nedokázal splatit své dluhy, ani kdyby žil 100 let.

Finanční tíseň zesnulého Romana by mohla postihnout i jeho tři potomky, ale existuje možnost, že se rozhodnou odmítnout dědictví. Soud tak bude nyní pozastaven, dokud se rodina neporadí, jak postupovat dále.

„Pokud výše dlužné částky přesahuje hodnotu majetku dlužníka, mohou se dědicové dědictví zřeknout. Nedostanou tedy žádné plus, ale nebudou mít ani minus,“ vysvětlil advokát Jan Černý Blesku. „Jedinou šancí věřitelů v takových případech bývá, že děti mají k některé z tátových věcí silné citové pouto. Pak by pozůstalost přijaly.“

„Roman chtěl půjčit na pivovar. Nebyl to pro mne problém, znám jej dlouho, i jeho manželku. Ale o své peníze jsem přišel!“ – řekl třeba Miroslav Blaťák u soudu v roce 2018.

„Byli jsme kamarádi. Necítím se být podvedený. Že mi nebyl schopný vrátit? Dovedla ho k tomu situace.“ – uvedl kamarádsky Petr Čajánek u soudu v roce 2018.

I přes finanční nesnáze a obtíže, kterým čelil během svého života, zůstane Roman Čechmánek v paměti jako hrdý bojovník, který se nezalekl žádné výzvy, a jeho odvaha na ledě i mimo něj bude inspirovat další generace.