Smlouva podepsána! Sk Slavia Praha mění majitele. Tím je ode dneška český miliardář Pavel Tykač

21/12/2023 13:31 Martina Šedá
Smlouva podepsána! Sk Slavia Praha mění majitele. Tím je ode dneška český miliardář Pavel Tykač Foto: Sk Slavia Praha

Významný a velký okamžik pro fotbalový klub SK Slavia Praha. Jak se již dlouhé týdny spekulovalo, tak Pavel Tykač, český finančník a jeden z nejbohatších Čechů, podepsal ve čtvrtek dopoledne smlouvu s čínskou skupinou CITIC, která do té doby vlastnila klub.

Čínský kapitál držel Slavii od roku 2015, kdy ji převzala čínská finanční společnost CEFC. Tykač tak nyní přebírá vedení dozorčí rady, zatímco Jaroslav Tvrdík zůstává na postu předsedy představenstva.

Napětí logicky předcházelo a zdržovalo podepsání smlouvy, neboť musela projít schvalovacími procesy čínské skupiny CITIC, která dosud vlastnila 99,98 procenta akcií klubu. Cena transakce zatím nebyla oficiálně oznámena, ale odhaduje se kolem dvou miliard korun, včetně stadionu Edenu.

Pavel Tykač, také známý slávistický fanoušek, o koupi dnes řekl: "Patřím mezi věrné slávistické fanoušky, stejně jako mezi ně patřil už můj táta i děda. Moci se podílet na dalším rozvoji Slavie je pro mě velkou ctí. Doufám, že v mé práci budou jednou pokračovat i moje děti. Slavia je pro mě symbolem odvahy, píle a vytrvalosti, což jsou vlastnosti, na které sázím. I proto jde spíš o závazek než o investici."

Jaroslav Tvrdík, dosavadní předseda představenstva, hrál taktéž klíčovou roli v celém vyjednávání a ihned kontroval: "Pavel Tykač je zkušený český podnikatel, investor a celoživotní fanoušek Slavie s velkou rodinnou tradicí v sešívaném dresu. Všichni věříme, že jeho vstup do klubu bude pro další rozvoj Slavie velkým přínosem."

Významným důvodem pro převod vlastnictví od čínské skupiny bylo otevření možnosti vybudování mládežnické akademie, což předtím bylo v rozporu s čínskými regulacemi. CITIC, jako státní společnost, také potřebovala politickou dohodu prodeje.

Prodej klubu podstoupí ještě hodnocení antimonopolního úřadu, ale vzhledem k tomu, že Tykač v této oblasti dosud neposkytoval žádné podnikatelské aktivity, nečekají se už komplikace.

Pavel Tykač, který se v poslední době stává stále aktivnějším veřejným činitelem, má v „Seznamu Zpráv 100 nejhodnotnějších českých firem“ skupinu Sev.en na sedmém místě. Úspěšný podnikatel postavil svůj ekonomický úspěch na Mostecké uhelné od roku 2006 a vybudoval také nadnárodní konglomerát spravující jmění v řádu miliard dolarů.

Zdroj: SK Slavia Praha, Seznam Zprávy