S pouhými dvaceti dolary v kapse jsem začal žít svůj sen, vypráví Nedvěd o své emigraci

21/10/2023 09:58 Martina Šedá
S pouhými dvaceti dolary v kapse jsem začal žít svůj sen, vypráví Nedvěd o své emigraci FOTO: HC Dynamo Pardubice

Petr Nedvěd vyrazil v mládí na svou cestu k velkému snu, a tím bylo hrát v prestižní hokejové lize NHL.

V pouhých sedmnácti letech se vydal na mládežnický turnaj v Calgary za Litvínov. To, co následně začalo jako sportovní výlet, se pro něj stalo křižovatkou osudu.

Ačkoliv byl ještě před odletem v dilema, zda zůstat v Kanadě, tak po vítězném turnaji, kde byl navíc vyhlášen za nejlepšího hráče, se rozhodl pro risk.

„Přestože mi mnozí říkali, že bych měl jít zpět, moje touha hrát v NHL byla tak nepřekonatelná,“ vzpomínal v rozhovoru pro pořad Příklep.

Jeho odvaha vyvolala obdiv mnoha fanoušků, kteří Nedvědovu cestu srovnali s dalšími, jako jsou Svoboda a Klíma, kteří také emigrovali, i když to nebylo v té době ani trochu jednoduché. Zmínění hráči totiž měli zajištěný kontrakt, zatímco Nedvěd měl v kapse jen 20 dolarů a byl zatím bez smlouvy.

Tato skromná částka mu ale nevzala jeho odhodlání a brzy začal válet za Calgary Flames! „Byl jsem sám, v neznámé zemi, ale byl jsem si jistý svým snem a cestou, kterou jsem si vybral," popisoval své začátky v zámoří.

Přestože finančně nestrádal, jednou z podmínek jeho odchodu bylo, aby měl alespoň ubytování a nemusel žít na ulici. To tým splnil a dobrodružství mohlo začít. Později čelil také soudnímu procesu ohledně svého pobytu v Kanadě.

Jeho velká kariéra by totiž možná ani nenastala, kdyby se musel vrátit zpět do Československa: „Na Ruzyni by pro mě určitě nepřipravili červený koberec," dodal dnes s humorem.

O jeho rozhodnutí zůstat nevěděli ani jeho rodiče. První telefonický kontakt s nimi byl tak plný emocí. Otec byl překvapivě klidný a zajímal se hlavně o jeho plány do budoucna a finanční situaci.

Nedvěd se v NHL nejenže etabloval, ale přímo exceloval. Odehrál tam téměř tisíc zápasů a nasbíral přes 700 bodů. Reprezentoval navíc dvakrát na olympijských hrách: v roce 1994 za Kanadu a v roce 2014 už za Českou republiku.

Jeho příběh je svědectvím o odhodlání, víře v sebe a touze následovat svůj sen bez ohledu na překážky.