Rozhodnuto! Vémola musí odevzdat tygřici. Tohle bude hodně bolet, nechci být u toho! říká český zápasník

30/11/2023 20:02 Martina Šedá
Rozhodnuto! Vémola musí odevzdat tygřici. Tohle bude hodně bolet, nechci být u toho! říká český zápasník Foto: Oktagon MMA

MMA zápasník Karlos Vémola, který i tento rok bude startovat v O2 areně pod značkou Oktagonu MMA, se sice tvrdě připravuje na nadcházející zápas, avšak momentálně jej trápí úplně jiná záležitost.

Bojovník je totiž konfrontován s povinností odevzdat úřadům svou bílou tygřici Antonii Rambu, protože mu chybí potřebná dokumentace, kterou nebyl schopný dodat.

V domě, ve kterém Terminátor žije, se stará rovnou o čtyři šelmy - tři lvy a právě bílou tygřici. Avšak tato poslední šelma je teď v ohrožení, neboť Vémola nedisponuje potřebnými protokoly o původu. V současné době je v České republice povoleno chovat tygry pouze s řádnou dokumentací prokazující jejich legální původ a získání. Podle národní legislativy CITES je vyžadováno, aby všichni tygři byli registrováni u příslušného krajského úřadu.

Vémola přiznává svou chybu, ale snaží se vysvětlit, že by úřady neměly trestat zvíře, ale přímo jeho. Přestože dostal pokutu a musí některé věci napravit, trvá na tom, že tygr není volně žijící a žije s ním v domácím prostředí. Jeho snaha najít řešení, aby tygřice mohla zůstat v České republice, však narazila na striktní postoj ministerstva životního prostředí.

To totiž argumentuje tím, že brzy dojde k odebrání tygřice ze soukromého chovu Karla Vémoly, protože chovatel nedokázal doložit legální původ zvířete a okolnosti jeho nabytí. Situaci dále zhoršuje fakt, že v minulosti předložil falešné dokumenty o rodičích tygřice, a navíc chov tygrů vyžaduje veterinární povolení, které v tomto případě nebylo vydáno.

Karlos se i tak snažil úřady přesvědčit, aby umístily tygřici do zoologické zahrady v České republice, kde by mohl pravidelně kontrolovat, že je o ni dobře postaráno. Nabídl se i financovat celý výběh, výživu a veškerou lékařskou péči. Bohužel, ani toto řešení nebylo přijato, a tygřice má být odvezena do německého Záchranného centra pro divoká zvířata Tierart.

Legendární zápasník má tak obavy o osud jeho šelmy, zejména se bojí setkání s její sestrou Charlottou, která již žije v Tierartu. Zatímco Ramba je zvyklá na lidi, Charlotta je téměř polodivoká a sestra ji prý nemusí přijmout. Zdá se ale, že je celá věc hotová a bílá tygřice je odsouzena k odvozu do Německa.

Zdroj: CNN Prima NEWS