Rakovina! Král Karel III. je nemocný, okamžitě začal léčbu

06/02/2024 08:43 Martina Šedá
Rakovina! Král Karel III. je nemocný, okamžitě začal léčbu Foto: WPA Pool

Velmi smutná zpráva přišla dnes z Anglie. Britský král Karel III. byl postižen rakovinou. To dnes oznámila všechna přední britská média s odkazem na informace z Buckinghamského paláce. Panovník, jenž převzal vládu v září 2022 po úmrtí královny Alžběty II., se již v lednu léčil kvůli problémům s prostatou, které vyžadovaly chirurgický zákrok.

Podle Buckinghamského paláce byla u krále diagnostikována rakovina, avšak není to rakovina prostaty, jak informovala BBC. Tento problém byl objeven během léčby zvětšené prostaty. Král také strávil tři noci v soukromé klinice London Clinic na konci ledna, kde podstoupil operaci.

Už v pondělí tedy začal Karel III. léčbu onkologického onemocnění, jak uvedlo oficiální prohlášení. "Král zůstává optimistický ohledně své léčby a očekává návrat k plnému plnění svých povinností co nejdříve," uvedl palác. Prozatím byly odloženy všechny plánované události, přičemž se očekává, že ho ostatní členové královské rodiny zastoupí.

Král se vrátil ze Sandringhamu v pondělí, kde ještě v neděli vítal lidi po bohoslužbě. Bude ale zatím pokračovat ve své ústavní roli jako hlava státu, včetně vyřizování dokumentů a soukromých setkání.

Nedávno měli problémy se zdravím také členové královské rodiny. Princezna Kate byla minulý týden propuštěna z nemocnice po plánované operaci břicha. Podle Kensingtonského paláce se zotavuje podle plánu a momentálně se léčí doma ve Windsoru.

Další nepříjemnou zprávou je nedávná diagnóza rakoviny, kterou obdržela bývalá vévodkyně z Yorku Sarah Fergusonová. Čtyřiašedesátileté bývalé manželce prince Andrewa byla diagnostikována rakovina kůže po nádoru prsu.

Rakovina si nevybírá!

Rakovina je komplexní a vážné onemocnění, které postihuje buňky těla a způsobuje, že se nekontrolovaně množí. Existuje mnoho druhů rakoviny, z nichž každá má své vlastní charakteristiky a možnosti léčby. Mezi faktory, které mohou přispět ke vzniku rakoviny, patří nejvíce genetická predispozice, expozice karcinogenům, špatné životní návyky (jako je kouření, nezdravá strava, alkohol nebo nedostatek pohybu) a také pak samozřejmě již samotné stáří.