Při natáčení filmu Street Fighter v Thajsku bral Van Damme i deset gramů kokainu denně! směje se dnes slavný režisér

10/11/2023 04:03 Martina Šedá
Při natáčení filmu Street Fighter v Thajsku bral Van Damme i deset gramů kokainu denně! směje se dnes slavný režisér FOTO: Shutterstock

Jean-Claude Van Damme, známý jako JCVD, je jméno, které v akčním filmovém žánru zanechalo trvalý otisk. Jeho dobrodružství v Hollywoodu byla však ale většinou pouze jednou stranou mince.

Jednou z temných kapitol jeho kariéry bylo totiž třeba období natáčení filmu v Thajsku, které jej zavedlo na temnou cestu užívání kokainu. Když se na tuto dobu dívá zpět scenárista a režisér Steven de Souza, zdůrazňuje, že JCVD bral denně až 10 gramů kokainu, což stálo neuvěřitelných 10 000 dolarů týdně.

S konflikty a záchvaty zuřivosti na denním pořádku nebylo natáčení filmu Street Fighter: Poslední boj v polovině 90. let v Thajsku klidným zážitkem. Horko a vlhkost způsobily všem na place nejen hubnutí, ale i zhoršení nálad. Kromě toho se JCVD několikrát zpozdil nebo vůbec nepřišel, což způsobilo frustraci režiséra.

Filmové studio, aby urovnalo situaci, se tak rozhodlo přidat nového asistenta. Bohužel, ten se rychle stal součástí problémů místo jejich řešení, neboť se často napil alkoholu přímo na place a dokonce také začal brát drogy.

Jean-Claude Van Damme si pro sebe vyžádal prezidentský apartmán v luxusním hotelu, s podmínkou, že bude mít svou osobní posilovnu. Jeho několikeré absence zdůvodňoval tím, že potřebuje „nafouknout svaly“, i když bylo na první pohled znát, že jeho nos byl bílý od kokainu, a jeho kolegy na place pak trápily hlavně jeho výbuchy vzteku.

Tohle ale nebyla klidná doba ani pro jiné herce. Třeba Raul Julia, který hrál diktátora a protivníka JCVD, přišel do Thajska s pokročilým stádiem rakoviny žaludku, což způsobilo výrazný úbytek hmotnosti a komplikace při natáčení. Režisér proto rozhodl, že všechny scény s ním se budou točit až na konec, aby mohl nabrat na váze. To však nepřišlo, neboť Raul Julia zemřel krátce před premiérou filmu na podzim roku 1994.

Street Fighter: Poslední boj, i přes své špatné recenze, přinesl úspěšné tržby, které byly překvapením. Film utržil přes 100 milionů dolarů, přestože byl natočen s rozpočtem 35 milionů dolarů. To výrazně kontrastuje s jiným filmem JCVD z toho roku, sci-fi snímkem Timecop, který je dnes považován za jeden z jeho lepších počinů.

A co on sám na to říká? „Bylo to divoké, ale zároveň nezapomenutelné dobrodružství. A pamatuju si, že jsem během natáčení sváděl mnoho žen...“ směje se a naznačuje, že jeho dobrodružství nebyla omezena jen na filmovém plátně, ale i v ulicích Bangkoku.

Zdroj: The Guardian