Praha je připravena na Silvestr 2023 a Nový rok 2024: Ohňostroj se ruší, využijte slevy a akce na zážitky

30/12/2023 20:28 Martina Šedá
Praha je připravena na Silvestr 2023 a Nový rok 2024: Ohňostroj se ruší, využijte slevy a akce na zážitky Foto: Profimedia

Tento rok tu máme velké a zásadní změny, kteří mnozí, alespoň dle reakcí na sociálních sítích, uvítají. Pražský magistrát totiž zrušil plánovaný novoroční ohňostroj a videomapping, místo toho nabízí obyvatelům zvýhodněné vstupy do zoologické a botanické zahrady, muzeí a také na pražské věže. Pro získání slevy je třeba předložit kartu MHD lítačka nebo alespoň prokázat své bydliště v Praze.

Zákaz používání zábavní pyrotechniky v centru Prahy a dalších místech platí od prosince 2020. Zrušení všech velkých novoročních ohňostrojů pak bylo iniciováno z piety k obětem střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a na výzvu ministra vnitra Víta Rakušana (STAN).

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) následně tento krok vysvětlil pro televizi ČT1: "Praha má co nabídnout a věřím, že obyvatelé hlavního města možnost zvýhodněných vstupů ocení. Ať už se vydají do zoo, do botanické zahrady, muzea MHD či navštíví nějakou pamětihodnost. Nabídka je velmi pestrá. Třeba se to osvědčí a příští rok to budeme moci klidně zopakovat. Vidíme v tom zkrátka větší potenciál."

Lidé tedy budou moci navštívit za jednu korunu trojskou zoo nebo sousední botanickou zahradu. Pro zoo je třeba předložit kartu MHD lítačka. V muzeu MHD bude sleva na vstupném 40 Kč (kromě rodinného vstupného), výlet do Střešovic je možný v časech od 11:00 do 17:00.

Pražané mohou také využít zvýhodněné vstupy na pražské věže. Na Petřínskou rozhlednu, Staroměstskou radnici, Prašnou bránu, Staroměstskou a Malostranskou mosteckou věž, a Svatomikulášskou městskou zvoničku obdrží držitelé lítačky slevu 50 %. Na Novomlýnskou vodárenskou věž bude vstupné jednotné deset korun a děti do 15 let mají vstup zdarma.

Praha se rozhodla zrušit ohňostroje koncem roku 2019 a namísto nich uspořádala videomapping v roce 2020. Nyní se znovu odchyluje od tradice a nabízí obyvatelům alternativní zážitky bez ohňostrojů, což bylo zdůvodněno negativními vlivy na život zvířat a hlukem, což mnozí ocenili.

Nový přístup Pražského magistrátu k oslavě Nového roku reflektuje jeho zájem o ohleduplnost vůči obyvatelům a životnímu prostředí. Zrušením ohňostrojů a nabídkou zvýhodněných vstupů na různé atrakce města se snaží vytvořit pro obyvatele příjemné a smysluplné zážitky.