Ostudná porážka v Albánii zkomplikovala postup na Euro 2024. Varianty tu však stále jsou

14/10/2023 12:22 Martina Šedá
Ostudná porážka v Albánii zkomplikovala postup na Euro 2024. Varianty tu však stále jsou FOTO: FAČR

Ačkoliv se český fotbalový tým nedávno potýkal s náročnou a ostudnou prohrou 0:3 v albánské Tiraně, jeho naděje na postup na Euro 2024 je stále živá.

Kvalifikační cesta našeho národního týmu se nyní zaměřuje na zápasy se soupeři, které stále předčí v tabulce skupiny E. Klíčové duely nás tak čekají s Polskem a Moldavskem. Překvapivě by tak výhra nad Faerskými ostrovy a následná remíza v Polsku mohla stačit.

Jaké jsou tedy varianty pro postup?

Devět bodů: Postup je zaručen, pokud český tým zvítězí ve všech zbývajících utkáních. To zahrnuje zápasy s Faerskými ostrovy, Polskem a Moldavskem.

Sedm bodů: Naši fotbalisté se mohou těšit z postupu, pokud dokážou porazit Faerské ostrovy a Moldavsko a v Polsku uhrají remízu. Alternativní cesta zahrnuje výhru nad Faerskými ostrovy a Polskem a následnou remízu s Moldavskem.

Šest bodů: Postup je možný, pokud se podaří porazit Polsko a Moldavsko. Druhou variantou je výhra nad Faerskými ostrovy a Moldavskem za předpokladu, že Polsko proti Moldavsku nezvítězí.

Pět bodů: Zde by si Češi měli zajistit výhru nad Faerskými ostrovy, remízovat v Polsku i s Moldavskem a současně doufat, že Moldavsko v Polsku nezíská plný počet bodů.

Čtyři body: V tomto scénáři je nezbytné porazit Faerské ostrovy a v Polsku uhrají remízu. Zároveň by Polsko mělo remizovat s Moldavskem a Moldavsko by mělo podlehnout Albánii.

Tři body a méně: Pokud by se výše uvedené scénáře nesplnily, stále je otevřena cesta přes baráže, ve kterých se týmy utkají o poslední volná místa pro Euro 2024. V těchto barážích by Češi mohli čelit týmům z Ligy A, jako je Wales, nebo týmům z Ligy D, jako jsou Estonsko a Lotyšsko.

Naše naděje na postup tedy stále žije, a ať už to bude jakkoliv, českému týmu budeme fandit až do konce!

Trenér Šilhavý o vysoké pohře v Albánii. Rezignace?

Na nedávné tiskovce FAČR trenér Šilhavý uvedl, že se zaměřuje na současný stav skupiny a nechce spekulovat o možnosti hraní pouze v baráži o postup na šampionát.

Když byla nastolena otázka týkající se jeho trenérské pozice, Šilhavý odpověděl, že je to dotaz pro vedení. On by však rád zůstal. Přesto také zdůraznil, že jeho primárním úkolem je připravit tým na nadcházející zápas v neděli.

Ohledně duelu v Albánii připustil, že je to obrovské zklamání. Mínil, že když tým inkasuje branku už v deváté minutě a poté hraje v deseti kvůli vyloučení útočníka Chytila, je to komplikovaná situace a těžko se tyto zápasy venku vyhrávají.

Přesto odmítl použít vyloučení jako omluvu a zdůraznil, že je třeba se podívat na celkový průběh zápasu a jakým způsobem se výsledek vyvíjel.