Nastupují exekutoři! Soud mu zrušil oddlužení a prohlásil: Marek Valášek je nečestný a nepoctivý

25/01/2024 15:34 Martina Šedá
Nastupují exekutoři! Soud mu zrušil oddlužení a prohlásil: Marek Valášek je nečestný a nepoctivý Foto: Clash of the Stars

Marek Valášek (25), známý pod přezdívkou Datel, který dlouho tvrdil, že vydělává pouze minimální mzdu a nemá prostředky na splácení svých obrovských dluhů, nedávno utrpěl další tvrdý neúspěch v insolvenčních soudních sporech. A může si za to sám!

Jak tohle mohl vůbec dopustit? Prvoinstanční soud a následně i odvolací senát tentokrát definitivně zrušily jeho oddlužení, a taktéž byl okamžitě označen za nečestného a nepoctivého dlužníka. Rozsudek se stal pravomocným, což znamená, že exekutoři se nyní mohou domáhat splacení celkového dluhu přesahujícího 2,3 milionu korun.

Tato situace nastala po tom, co insolvenční soud v říjnu 2023 zamítl Valáškovu žádost o oddlužení kvůli nedůvěryhodnému chování a podezření ze zatajování příjmů. Odvolání, které podal, bylo nedávno zamítnuto i Vrchním soudem v Praze, což znamená potvrzení první instance. Odvolací soud zdůraznil zatajování příjmů, nepoctivý přístup a neochotu snížit dlužníkovu životní úroveň ve prospěch věřitelů.

„Nezlobte se na mě, ale ten kluk se tu chlubí luxusem, dává fotografie z dovolené, prostě si na internetu hraje na to, co není a támhle pomalu brečí o oddlužení? To je ta dnešní mládež. Mám ho rád, ale má, co chtěl, je to fakt finanční negramot. Nechat to zajít takhle daleko není prostě normální,“ řekl pro Top-Fun.cz Valáškům kamarád, kterého redakce zná, ale nepřeje si být jmenován.

V odůvodnění rozhodnutí se zmiňuje o Valáškově odporu vůči změně životního stylu, který mu způsobil finanční potíže, a také o jeho neochotě hledat lépe placenou práci. Podle odvolacího soudu není postižen žádným zdravotním nebo jiným handicapem, který by mu znemožňoval dosáhnout alespoň průměrné měsíční mzdy. Soud kritizuje jeho rozhodnutí setrvávat v zaměstnání s minimální mzdou, což považuje za neseriózní přístup k oddlužení. A také si myslí, že to je takzvaně celé pouze "naoko“.

V současné době má Valášek možnost podat dovolání k Nejvyššímu soudu, avšak pouze v případě výrazného porušení jeho procesních práv, což se v tomto případě nestalo. Oba soudy podrobně zkoumaly a analyzovaly případ, a tak není pravděpodobné, že by Nejvyšší soud zasahoval do pravomocného rozhodnutí. „Datel“ se tak nyní musí vypořádat s exekutory a hledat způsob, jak splatit své dluhy. A to kompletně.