Nadměrná konzumace piva ohrožuje zdraví Čechů – vedeme v evropských statistikách!

17/10/2023 09:14 Martina Šedá
Nadměrná konzumace piva ohrožuje zdraví Čechů – vedeme v evropských statistikách! FOTO: Shutterstock

Studie z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně přinesla znepokojivé informace o dopadech konzumace piva na zdraví Čechů, kteří dlouhodobě vedou světové statistiky v pití tohoto oblíbeného nápoje. Výsledky ukazují, že pivo je pro Čechy značným zdravotním rizikem.

Tým odborníků pod vedením Pavla Grasgrubera analyzoval data týkající se stravy a nemocí z 42 zemí a dospěl k názoru, že Češi by měli snížit konzumaci alkoholu, ale také omezit příjem brambor a obilovin. Celý výzkum je přístupný na stránkách časopisu Food and Nutrition Research.

„Přemýšlíme-li o typickém českém jídelníčku, musíme si uvědomit, že konzumace piva může mít vážné důsledky, daleko závažnější než mnohé potraviny. Alkohol je spojován s vysokým výskytem některých typů rakoviny, včetně rakoviny slinivky a ledvin," říká Grasgruber. Dále upozorňuje na vysoký výskyt rakoviny tlustého střeva, konečníku a žlučníku v České republice, což může souviset s nadměrnou konzumací alkoholu.

Studie rovněž zdůrazňuje rizika spojená s konzumací tepelně zpracovaného a tučného červeného masa, která mohou zvyšovat riziko onemocnění karcinomem zažívacího traktu. Přesto odborníci varují před úplným vyřazením červeného masa z jídelníčku, zejména vepřového, které je bohatým zdrojem živin.

Výzkum také kriticky zhodnotil konzumaci obilovin, zejména pečiva, kvůli škrobům v rafinované pšenici, které mohou zvyšovat hladinu krevní glukózy a tím i riziko srdečních chorob a cukrovky. Brambory, ačkoli obsahují rizikové sacharidy, jsou dobrým zdrojem vitamínu C a tryptofanu, esenciální aminokyseliny potřebné pro lidský organismus.

Grasgruber zdůrazňuje: „Je důležité najít správnou rovnováhu v našem jídelníčku a nesklouzávat k extrémům."

Jako ideální model stravování doporučuje středomořskou dietu, bohatou na ovoce, zeleninu, ořechy a olivy, která má pozitivní vliv na lidské zdraví. K tomuto stylu stravování bychom měli přidat více mléčných výrobků a omezit příjem obilovin.