Myslíte, že se jí líbíte? Pánové, nebuďte naivní. Každá třetí žena jde s vámi ven jen a pouze kvůli konzumaci zdarma

31/12/2023 10:27 Martina Šedá
Myslíte, že se jí líbíte? Pánové, nebuďte naivní. Každá třetí žena jde s vámi ven jen a pouze kvůli konzumaci zdarma Foto: Shutterstock

Nepochybně jste už někdy přemýšleli o tom, jestli vás někdo nevyužívá na rande jen kvůli tomu, aby si vychutnal dobré jídlo nebo rozsáhlé menu. Server NY Post představil průzkum, který některým z vás potvrdí ty nejhorší obavy.

Podle studie, zveřejněné organizací Society for Personality and Social Psychology (SPSP), až třetina žen prý chodí na rande pouze kvůli jídlu, které za ni zaplatíte. I když je třeba brát čísla s nadsázkou a nelze je obecně aplikovat na všechny ženy na světě, SPSP provedla dva průzkumy, aby zjistila několik aspektů tohoto jevu.

Do obou průzkumů bylo zahrnuto 1177 žen, které byly rozděleny do dvou skupin. První skupinu tvořilo 820 žen, z nichž 40 % bylo nezadaných, 33 % vdaných a 27 % vztah měly, ale nebyly vdané. Většina respondentek (85 %) pak byla heterosexuálních. Průzkum zkoumal osobnostní rysy, názory na genderové role a společenskou přijatelnost tzv. „foodie call“, což znamená chodit na večeři s mužským protějškem za účelem zdarma.

Z odpovědí vyplynulo, že 23 % žen v první skupině nemá problém jít na večeři zadarmo, přestože už ví, že vztah nepostoupí dál než k restauračnímu stolu. Ve druhé skupině to bylo 33 %, což znamená, že přibližně každá třetí žena.

Výzkum také hovoří o tzv. temné triádě, což jsou tři rozměry osobnosti, zahrnující narcismus, machiavelismus (manipulaci) a psychopatii. Ženy s těmito rysy mají větší sklony randit kvůli jídlu a projevují rovněž tradiční vnímání genderových rolí.

Výzkumníci z kalifornské Azusa Pacific University tvrdí, že ženy, kterým nevadí chodit na večeři zadarmo, mají také větší sklony ke krátkodobým známostem, předstírání orgasmu a posílání lechtivých fotografií.

Výsledky studie byly zveřejněny v časopise organizace SPSP, která byla založena v roce 1974 ve Washingtonu a patří k největším organizacím v oblasti psychologie na světě. I když sami výzkumníci zdůrazňují, že popsaná chování se mohou týkat všech typů vztahů, nikoli pouze vztahů mezi mužem a ženou, zároveň upozorňují, že nelze obecně tyto výsledky brát pro celosvětovou populaci.