Mostečtí policisté rozkryli rozsáhlý investiční podvod: Mladíci lákali na zisk z kryptoměn a sázek

18/10/2023 06:13 Martina Šedá
Mostečtí policisté rozkryli rozsáhlý investiční podvod: Mladíci lákali na zisk z kryptoměn a sázek FOTO: Policie České republiky

Rozsáhlý investiční podvod, který zasáhl stovky lidí z Česka i Slovenska, byl konečně objasněn díky neúnavné práci mosteckých kriminalistů. Jak uvedli, bylo to opravdu nekonečné a vyčerpávající.

Reklama slibující snadný přivýdělek na sociálních sítích byla pastí, do níž uvízlo nejméně 240 obětí. Celková ztráta dosahuje více než půl milionu korun, což aktuálně nemůže některým podvodům v Česku vůbec konkurovat. Lidé jsou schopni totiž poslat, nebo vložit do různých Bitcoin automatů i miliony korun.

Mladí muži ve věku 19 a 20 let jsou hlavními podezřelými v tomto rozsáhlém podvodném plánu. Jejich strategie, realizovaná již na přelomu let 2019 a 2020, spočívala ve vytváření klamných reklam na sociálních sítích, které slibovaly vysoké zhodnocení investic ze sportovních sázek, kryptoměn a obchodování.

Uvěřivší investoři pak odeslali své peníze na bankovní účet údajně ve spojení s renomovanými sportovními analytiky, ale jejich vložené peníze samozřejmě zmizely a již se nikdo neozval.

Policejní mluvčí Václav Krieger vysvětlil postup kriminalistů: "Shromažďovali jsme podněty od poškozených z obou zemí a skládali jen střípky dohromady, abychom dosáhli úspěšného závěru vyšetřování."

Také dodal, že i když je nepravděpodobné, že investoři své peníze uvidí, oba podezřelí muži čelí trestnímu stíhání a mohou být odsouzeni k trestu až dva a půl roku odnětí svobody.

Policie opakovaně a stále varuje veřejnost před podobnými podvody. Je třeba být mimořádně opatrný, zejména pokud se na internetu setkáte s nabídkami zaručených zisků.

Krieger zdůraznil: "Rozhodně nikdy nevěřte slibům zaručených investic bez rizika. Ve skutečnosti je riziko výhradně na straně investora. Doporučujeme volit pouze ověřené a důvěryhodné investiční společnosti. Čím lépe to na první pohled vypadá, tím buďte obezřetnější."

V dnešní době, kdy se digitální technologie stávají stále běžnějšími, je důležité být ostražitý a chránit se před podvodníky, kteří se snaží zneužít důvěry nevědomých investorů. Případ z Mostu je bohužel jen jedním z mnoha, ale díky rychlé reakci kriminalistů byla tato skupina rychle odhalena a zastavena. Pak tu máme samozřejmě i organizované skupiny ze zahraničí, které svojí práci dělají opravdu profesionálně a policie je na ně většinou krátká.

Zdroj: Policie České republiky