Lidské zrůdy! Celý život pronásledoval manželku, nakonec ji zabil nožem. Vyfasoval sedmnáct let

01/12/2023 07:25 Martina Šedá
Lidské zrůdy! Celý život pronásledoval manželku, nakonec ji zabil nožem. Vyfasoval sedmnáct let Foto: Shutterstock

Obchodní zástupce P. B. z Turnova na Semilsku bude muset strávit ve vězení dlouhých sedmnáct let.

Toto tvrdé trestní rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové přišlo ve čtvrtek v důsledku psychického i fyzického týrání manželky, které kulminovalo tragickým koncem – vraždou ženy. Událost se odehrála 21. února tohoto roku nedaleko rodinného domu, kde žila celá rodina.

Pachatel (57) se často ponořoval do opojení alkoholem, a jeho chování postupně eskalovalo. Jednou z brutálních epizod bylo třeba rozbíjení manželčina mobilního telefonu paličkou na maso. Z jednání u soudu následně vyplynulo, že byl postižen chorobnou žárlivostí. Manželku neustále sledoval, kontroloval a omezoval její sociální kontakty. Bylo jí pouze povoleno setkání se spolužáky jednou ročně.

„Dokázal sledovat každý její krok prostřednictvím veřejných kamer a dokonce si najal detektiva, protože měl podezření, že mu je nevěrná,“ sdělil předseda trestního senátu Luboš Sovák.

První příznaky týrání se objevily již v roce 2014. V letošním roce byl nakonec obžalovaný vykázán policií z domácnosti, a následně mu byl zakázán přístup do vlastního domu. Manželka následně podala žádost o rozvod.

„Vadilo mu, že žije na jiném místě, a to nemohl překousnout. Chtěl, aby se k němu vrátila. Měl plán, když odmítne. Ten také následně uskutečnil a bývalou manželku chladnokrevně zabil nožem,“ uvedl soudce Sovák při krátkém zdůvodnění rozsudku a udělil trest. Výsledkem je odnětí svobody na sedmnáct let.

Obžalovaný před soudem popřel vinu a odmítl, že by byl nějakým agresorem. Tvrdil, že to byl on sám, kdo byl v rodině utlačován. Nejen manželka, ale i synové a tchán s tchyní se podle něj k němu chovali špatně.

„Využívá své nadprůměrné rozumové schopnosti především k vytváření falešné reality ve svůj prospěch,“ konstatovali soudní znalci z oboru psychologie. Vzhledem k těmto okolnostem nepředstavuje podle nich obžalovaný optimální perspektivu pro resocializaci.

Obžalovaný se proti rozsudku odvolal, zatímco státní zástupce ponechal otevřenou možnost podání odvolání.

Zdroj: Okresní soud v Hradci Králové