Krvavý incident na severovýchodě USA: přes dvacet mrtvých, pachatel stále na svobodě

26/10/2023 06:53 Martina Šedá
Krvavý incident na severovýchodě USA: přes dvacet mrtvých, pachatel stále na svobodě FOTO: Sun Journal

Při střelbě ve městě Lewiston v Maine zemřelo nejméně 22 osob, dalších 50 až 60 je zraněných.

Dle serveru NBC News, který cituje místní policii, je hlavním podezřelým 40letý muž, kterého aktuálně hledá speciální policejní komando. Americký prezident Joe Biden je o aktuální události informován a snaží se klidnit obyvatelstvo.

Místní list The Sun Journal zmiňuje, že ke střelbě došlo ve třech různých lokalitách: bowlingovém centru Sparetime Recreation, restauraci Schemengees Bar & Grille a distribučním centru firmy Walmart.

Místní orgány doporučují obyvatelům zůstat ve svých domácnostech. Na sociálních sítích rovněž sdíleli snímek podezřelého, zobrazujícího muže v modrém oblečení držícího zřejmě poloautomatickou zbraň. Veřejnost také velmi pomohla k identifikaci vraha.

Policie následně ztotožnila podezřelého jako Roberta Carda, který je považován za ozbrojeného a velmi nebezpečného. Agentura AP informuje, že je vojensky vyškolený a nedávno měl psychické komplikace. Zároveň na to strávil dvě neděle v léčebně.

Central Maine Medical Center v Lewistonu oznámil, že se vypořádává s vážným incidentem a spolupracuje s blízkými nemocnicemi na péči o pacienty.

Prezident Biden diskutoval o tragédii s guvernérkou Janet Millsovou, senátory Angusem Kingem, Susan Collinsovou a kongresmanem Jaredem Goldenem, nabídka federální pomoci již byla zaslána.

Pokud se potvrdí smrt 22 lidí, půjde o nejhorší střelbu v USA od srpna 2019, kdy útočník zabil 23 osob v obchodním centru Walmart v El Pasu.

Střelecké útoky v USA jsou častým jevem. Gun Violence Archive uvádí, že od začátku roku bylo zaznamenáno 564 masových střeleb.

Server NBC News pak důrazňuje, že počet 22 mrtvých je téměř ekvivalentní celkovému počtu vražd, který je v Maine běžně zaznamenán za rok. V tom minulém eviduje místní policie 29 vražd.

Hrůzná minulost a démoni v hlavě

Card je ve svých 41 letech dvakrát rozvedený a otec tří dětí, má taktéž bohatou kriminální historii. Kromě záznamů o domácím násilí a dalších trestných činech mu byl dříve udělen soudní zákaz přibližování se k jedné z jeho bývalých manželek.

Nedávno také začaly vznikat znepokojující zprávy o jeho duševním zdraví. Uváděl, že slyší hlasy a vyhrožoval útokem na vojenskou základnu v Saco.