Kolik je málo a kolik moc aneb Pravda o počtu sexuálních partnerů

12/10/2023 13:52 Martina Šedá
Kolik je málo a kolik moc aneb Pravda o počtu sexuálních partnerů FOTO: Shutterstock

Hele, s kolika ženskýma jsi spal? Otázka, o které muži rádi mlží a ženy se jí za každou cenu dožadují – a v některých případech samozřejmě naopak. I proto je počet sexuálních partnerů čtvrtou nejčastější lží, která provází jakékoli partnerství. Existuje ale vůbec optimální míra a jak jsou na tom naši sousedé?

Vzpomínáte si na scénu z filmu „Co ty jsi za číslo“, kdy hlavní hrdinka při jednom dívčím večírku raději roztrhá papírek s číslem 19, které demonstruje počet mužů, kteří prošli její ložnicí? Teda přesněji řečeno poté, co se ostatní čísla jejích přítelkyň pomalu nepřehoupnou přes pětku? Pravda, podle celoevropské studie, která je dodnes v Archivu sexuálního chování, je to až příliš.

Data stanovují za průměr 8 sexuálních partnerů za život pro muže a 7 pro ženy. Ovšem, je vidno, že velmi záleží na zkoumaném vzorku. Podle společnosti NectarSleep, která provedla šetření ve stejném roce, mají muži sex průměrně s 26 ženami a ženy s 19 muži. Co oba průzkumy odděluje a jak je možné, že dochází k tak radikálnímu rozdílu ve výsledcích? Do druhého průzkumu byli na rozdíl od prvního zahrnuti i lidé, kteří žijí dlouhodobě single.

Single‘s zvládnou desítky…

Počet lidí, kteří se ve věku mezi 22. a 29. rokem nechtějí vázat, stoupá. Jen u nás žije sama třetina populace. V celoevropském měřítku je jich 72 milionů. Druhou početnou skupinu pak tvoří rozvedení mezi 34. až 40. rokem. Tyto skupiny mají také nejpestřejší sexuální život. Podle specialistky na vztahy Dr. Katherine Bettin ubývá lidí, kteří se hrnou ze vztahu do vztahu

„Každý z nás totiž potřebuje čas na to vztah řádně ukončit, hlavně v sobě. V opačném případě je tu riziko, že budeme nového partnera či partnerku neustále porovnávat s ex, což přináší negativní energii do nového svazku.“

Přiznává také, že její klienti si po rozchodu dávají pauzu 1 až 4 roky a tento čas samozřejmě vyplňují nezávaznými schůzkami, které často končí právě v ložnici jednoho nebo druhého. Za předpokladu, že máte i pestrý kulturní a společenský život, není problém, aby se vaší ložnicí ročně protočilo 10 až 15 lidí.

Ještě vyšší čísla pak přináší druhá skupina mladých, tj. 22 až 29 let, kteří po prvním jednom, dvou nebo 3 krátkých nevydařených vztazích nikam nepospíchají a užívají si života. Ti, podle koučky mohou statistický průměr výrazně navýšit.

„Není ojedinělé, že je mně přicházejí muži, kteří měli do třicítky i 80, 90 žen a stejně tak ženy. Když si vezmete fakt, že rok má 52 týdnů a každých 14 dní někoho potkáte, máte během tří let, kdy jste sami na kontě 78 partnerů,“ říká K. Bettin ve svém pořadu na Instagramu.

Co je tedy v normě?

Konkrétní počet sexuálních partnerů, který je všeobecně považován za společensky přijatelný a nepřijatelný tak v podstatě neexistuje ani o ničem nevypovídá. Počet sexuálních partnerů je založen na individuálních preferencích, hodnotách, prioritách, kulturním pozadí a zkušenostech a celkově na životním stylu.

„Dokud je člověk spokojený a spokojený se svými sexuálními zkušenostmi - ať už se dějí docela často, nebo je jen málo - pak už jsou ve svém vlastním ideálu,“ uzavírá koučka.

Zdroj: Autorský text