Kolegové vzpomínají na Norberta Lichého: Byl to starý mládenec s vždy férovým přístupem

22/01/2024 19:16 Martina Šedá
Kolegové vzpomínají na Norberta Lichého: Byl to starý mládenec s vždy férovým přístupem Foto: Profimedia

Ve čtvrtek večer se v České republice rozšířila tragická zpráva o úmrtí významného herce Norberta Lichého, který si získal srdce diváků díky svým nezapomenutelným filmovým rolím. Jeho neočekávaný odchod zanechal smutek nejen mezi přáteli, ale i mezi kolegy, kteří na něj vzpomínají jako na člověka s vždy férovým přístupem. A tak by to mělo být.

Zpráva o smrti Norberta Lichého se okamžitě rozšířila přes sociální média, když Divadlo Petra Bezruče v Ostravě potvrdilo tuto bolestnou událost. „S hlubokým smutkem oznamujeme odchod našeho kolegy Norberta Lichého. S rodinou sdílíme upřímnou soustrast,“ uvedl příspěvek na Facebooku.

Norbert Lichý se narodil 29. prosince 1964 v Ostravě a jeho vstup na divadelní scénu přišel již v devíti letech. Jeho talent a vášeň pro herectví nám ukázal v řadě filmů, včetně Kajínka, Amnestie, Léta s gentlemanem, Hodinového manžela a Comebacku.

Jeho cesta k herectví byla podnícena rodinným zázemím, protože byl synem režiséra, herce a dramatika Saši Lichého. Od útlého věku se pohyboval v divadelním prostředí, a svou kariéru zahájil v šumperském městském divadle. Později se stal stálým členem souboru Divadla Petra Bezruče, kde působil až do svého skonu.

V jednom ze svých rozhovorů prozradil, že divadlo bylo pro něj druhým domovem, kde našel štěstí. Kromě herectví se věnoval i skládání scénické hudby a spolupracoval s ostravským studiem České televize na tvorbě dokumentů a dabingu, za což byl několikrát oceněn, například Cenou Thálie v roce 2009 a vítězstvím v divácké anketě Týdeníku Rozhlas v roce 2016.

Navzdory bohatému pracovnímu životu byl jeho osobní život poznamenán absencí manželství a dětí. Přátelé ho často nazývali starým mládencem, ačkoliv o svatbě uvažoval. Své rozhodnutí ale vysvětlil tím, že se cítil spokojený s domovem, který sdílel se svou maminkou. I přes neúspěchy v osobním životě byl Norbert Lichý ceněný pro svou oddanost divadlu a uměleckým úspěchům. Je škoda, že tak skvělý člověk odešel tak brzy.