Interpol deportoval uprchlý manželský pár z Bali: Česká policie varuje – exotické ráje už nejsou schovkou!

28/10/2023 05:57 Martina Šedá
Interpol deportoval uprchlý manželský pár z Bali: Česká policie varuje – exotické ráje už nejsou schovkou! FOTO: Shutterstock

V poslední době čelí česká policie stále rostoucímu počtu občanů, kteří se rozhodli uniknout trestnímu stíhání skrze útěk do zahraničí. Výběr destinace je často exotický, avšak zároveň také omylný.

Jedním z takových míst, které se zdá možná být ideálním místem pro úkryt, je indonéské Bali. Přesto se v poslední době ukazuje, že tam uprchlíci nacházejí všechno ostatní než klid a svobodu. Hold, doba jde vpřed a země už si více hlídají, koho si do ní pustí.

Na konci minulého týdne se ukázala stále rostoucí síla mezinárodní spolupráce, když byl na Bali zadržen český manželský pár. Tato dvojice uprchla před trestním stíháním v České republice kvůli obvinění z trestného činu zpronevěry.

Okresní soud v Liberci proti nim vydal Evropský zatýkací rozkaz, který byl za nějaký čas následován mezinárodním zatýkacím rozkazem. Pro specialisty z Ředitelství pro mezinárodní policejní spolupráci bylo snadné určit jejich polohu a koordinovat akci s kolegy z Interpolu v Jakartě. Dne 22. října pak byli manželé úspěšně zadrženi a následně převezeni zpět do vlasti.

Tato situace zdůrazňuje, jak důležité je navazování pevných vztahů mezi mezinárodními policejními složkami. Díky úzké spolupráci s Interpolem a mnoha dalšími světovými partnery má Policie ČR možnost rychle a efektivně zasáhnout v případech uprchlíků po celém světě.

Kromě standardních řízení se stále častěji uplatňují i další formy převozu zločinců, jako jsou deportace. Tímto způsobem se podařilo pochytat už stovky hledaných, kteří se pokusili uniknout českému soudnímu systém a vrátit je tak zpět do vlasti, aby čelili spravedlnosti.

V současné době může Policie ČR spoléhat na podporu mnoha mezinárodních partnerů. Tato spolupráce posiluje schopnost českého policejního sboru postavit se proti trestné činnosti na mezinárodní úrovni a zdůrazňuje důležitost mezinárodních vztahů v boji proti zločinu.