Hororový výjezd! Zatčení fanoušci Slavie se vrátili z Itálie s pětiletým zákazem na fotbal

29/10/2023 07:41 Martina Šedá
Hororový výjezd! Zatčení fanoušci Slavie se vrátili z Itálie s pětiletým zákazem na fotbal FOTO: AS Roma

Slávistický výjezd do věčného města měl být senzací, ale skončil pro mnohé fanoušky spíše jako noční můra. V srdci Itálie se několik věrných příznivců Slavie setkalo s nepřiměřeným zacházením ze strany místní policie, což vedlo rovnou i k zatčení šesti z nich.

Při pohledu na počáteční entuziasmus se zdálo, že bude Řím svědkem nezapomenutelného fotbalového svátku. Více než 4 000 slávistů tam mířilo s připravenou velkolepou choreografií, jenže ta se ani na stadion nedostala. Místní úřady choreografii s nápisem "Ave Slavia", kterou považovaly za posměšnou k postavě Julia Caesara, zakázaly, ačkoli původně vyjádřily souhlas. Celá snaha tak vzešla vniveč.

Komplikace nepřestávaly ani při vstupu na stadion, kde místní bezpečnostní složky dvojnásobně kontrolovaly doklady, prohledávaly fanoušky, žádaly je o vyzutí bot a některé ženy dokonce osahávaly.

Na hřišti pak následovalo zklamání ve formě dvou rychlých gólů pro soupeře. Mimo hřiště fanoušci čelili dalšímu neštěstí, když byli drženi ve stadionovém sektoru více než dvě hodiny po zápase.

Nakonec, šest fanoušků bylo zatčeno a až nyní se vrací zpět do České republiky s italským zákazem účasti na fotbalových akcích na dobu 3-5 let.

Ředitel strategické komunikace, Jakub Splavec, se vyjádřil k situaci na svém Twitteru: „Všichni zadržení fanoušci již opustili Itálii se zákazem účasti na italských fotbalových zápasech. Děkuji konzulce Adéle Verner-Sýkorové za její pomoc.“

Dále také dodal: „Omlouvám se těm, na které jsem nereagoval včas. Veškeré informace předáme na UEFU a příslušným italským úřadům. Byl to intenzivní týden a těším se domů.“

AS Řím – Slavia Praha 2:0

Už po 45 vteřinách přišel první gól a za další čtvrt hodiny následoval druhý. V zápase Evropské ligy proti AS Řím měli fotbalisté Slavie těžký první poločas a ve druhém se jim nepodařilo ztrátu smazat. Po trefách Boveho a Lukaka podlehli 0:2 a v skupině klesli pod Řím na druhou pozici.