Dramatický příběh šestinásobného paralympijského vítěze končí! Oscar Pistorius bude propuštěn na svobodu

01/12/2023 07:44 Martina Šedá
Dramatický příběh šestinásobného paralympijského vítěze končí! Oscar Pistorius bude propuštěn na svobodu Foto: World Athletics

Oscar Pistorius, šestinásobný paralympijský vítěz, se v lednu dočká podmínečného propuštění z vězení, kde od roku 2014 odpykává trest za vraždu své přítelkyně, Reevy Steenkamp.

Jihoafrická vězeňská služba v minulých dnech oznámila, že třicetiletý muž bude na svobodě už 5. ledna, tedy necelých 11 let po tragickém incidentu, kdy na Valentýna roku 2013 několikrát vystřelil ze zbraně skrz dveře koupelny na svou lásku.

Proti propuštění Pistoriuse byla ale matka zesnulé Steenkamp. Ta ve svém vyjádření pro komisi, která se touto žádostí zabývala, vyjádřila pochybnosti ohledně toho, zda se Oscar ve vězení skutečně zlepšil a vyřešil své problémy s hněvem, který neumí ovládat.

Vyjádřila především obavy o bezpečí všech žen, které by s Pistoriusem mohly přijít do styku, a zdůraznila, že ztráta dcery byla obrovským zklamáním a velkou bolestí, kterou si ponese do konce svého života. Zejména pak v celém kontextu dceřina úmrtí a také úmrtí manžela v letošním roce.

Původně byl Pistorius odsouzen na pět let za zabití z nedbalosti, avšak odvolací soud překvalifikoval jeho čin na vraždu a atlet byl poslán za mříže na šest let. Později, v listopadu 2017, byl jeho trest na nátlak prokuratury zvýšen na 13 let a pět měsíců.

S jeho prosbou o propuštění tentokrát uspěl, přestože byla v březnu odmítnuta kvůli nesplnění potřebného minimálního trestu. Nejvyšší ústavní soud však označil tuto odmítnutou žádost za chybu, která vznikla v důsledku komplikované série odvolání, a nyní se tak Oscar připravuje na svůj návrat do světa mimo vězeňské zdi.

Zdroj: BBC