David Pastrňák a Pavel Zacha jsou v Praze! Proti Kanadě se dnes očekává silná sestava

21/05/2024 08:19 Martina Šedá
David Pastrňák a Pavel Zacha jsou v Praze! Proti Kanadě se dnes očekává silná sestava Foto: Profimedia

Atmosféra je luxusní a hala připravena. Plná O2 aréna, decibely na maximum, a ochozy vibrující nadšením. Ale teď se show posune ještě na vyšší úroveň, když na led vstoupí hokejová superstar.

David Pastrňák, šestinásobný držitel Zlaté hokejky a střelec 108 gólů za poslední dvě sezony v NHL. Po jeho boku Pavel Zacha, který kdysi býval problematickým členem národního týmu, ale nyní je vítanou posilou. Dnes od 16:20 hodin se Češi postaví proti Kanadě ve svém posledním zápase ve skupině. Co se kolem nich v posledních hodinách dělo?

V posledních dnech sledovali, co je čeká, a dostávali zprávy od přátel a známých. Už tehdy měli husí kůži.

Zatímco hráči prožívali napětí, týmoví funkcionáři měli plné ruce práce s organizací rychlého přesunu ze zámoří. Od zařizování letenek po pojistky a akreditace. „Nezdá se to, ale těch papírů bylo opravdu hodně,“ přiznal týmový manažer Milan Hnilička.

Nyní se hvězdy představí v hlavních rolích. Pastrňák a Zacha. Už při představení se očekávají bouřlivé ovace, zvláště pro číslo 88.

Show Davida Pastrňáka začíná. Ale neočekávejte, že Zacha bude jen doprovod. Reprezentaci posílila dvojice hráčů světové třídy, která už tak silnému týmu dodá extra jiskru.

Mantra trenéra Rulíka

Soupeře to bude bolet. Slyšíme čím dál častěji: Češi jdou na zlato!

Ale pozor, samotní hráči tak odvážní nejsou. „Musíme se soustředit na přítomnost. Nekoukat moc daleko. Musíme zůstat v ten daný moment,“ řekl Pastrňák, když dorazil mezi novináře v kšiltovce a týmové mikině.

„Tu mikinu jsem mu půjčil já!“ smál se tiskový mluvčí Ondřej Kalát. „Rozhovor jsem zachránil,“ dodal. Možná dal Pastrňákovi i rychlé mediální školení ve stylu kouče Radima Rulíka, jehož mantra zní: Koukat jenom na další utkání!

Poté promluvil i druhý sledovaný muž, Pavel Zacha. Mluvčí Aneta Lednová novináře upozornila, že Zacha nechce diskutovat o minulosti, a omezila počet otázek.

Zacha sám vypadal uvolněně a odpovídal bez problémů. „Jedna z věcí, která pro mě byla důležitá, je komunikace,“ řekl. „Když byli lidi z reprezentace v Americe, bavili jsme se o všem. Trenér a manažer chtěli, abych byl v týmu. Hrát doma je velká věc.“

Otázkou je, s kým budou hrát. Možnosti jsou Roman Červenka nebo Ondřej Palát. Obě volby mají svou logiku.

„Jsem rád, že s ním hraju v týmu. Proti němu se hraje špatně,“ řekl Palát. „Kdybych s nimi hrál, bylo by to super. Věřím, že bychom si hned sedli,“ dodal útočník.

Pastrňák měl v posledních hodinách napilno s výstupními prohlídkami a rozhovory. Bruins těžce nesli, že jejich klíčový hráč tak rychle odjel do Prahy. „Nebylo to snadné, ale všechno se vyřešilo,“ řekl jeho agent Aleš Volek.

Komplikace s letenkami

Bostonské duo letělo večer amerického času. Pastrňák ještě před odletem slíbil krátký rozhovor, ale nakonec to nevyšlo. „Sorry, nešlo to. Řešil jsem letenky,“ řekl po příletu. Na poslední chvíli se nahrnulo mnoho starostí. Ale teď je připravený hrát.

Češi se dnes utkají s Kanadou, což bude poslední ostrý test před čtvrtfinále. Bude to symbolický moment. Na ledě Pastrňák, v hledišti Jaromír Jágr, legenda, jejíž žezlo Pastrňák přebírá.

„Těšíme se, jsou to skvělí hráči,“ řekl Dominik Kubalík. Očekávání jsou vysoká. Češi chtějí dosáhnout na medaile.

VIP duo Bruins včerejší trénink nestihlo. Letoun z Paříže přistál kolem poledne a do haly dorazili až dvě hodiny poté. Bydlí v hotelu hned naproti hale. „Pochopitelně bydlí s námi,“ dodal Hnilička.

Dneska vyjedou na led. Pasta show nabírá na otáčkách.