Covid graduje! Během prosince a ledna se očekává rekordní nárůst nakažených. Je to horší než minulý rok

20/12/2023 15:41 Martina Šedá
Covid graduje! Během prosince a ledna se očekává rekordní nárůst nakažených. Je to horší než minulý rok Foto: Profimedia

S koncem roku se vrátil koronavirus v plné síle, a s ním samozřejmě i rostoucí počet nakažených. Pokud máte obavy chodit do práce, nedivíme se, ale můžeme vám poradit, co dělat v této obtížné době.

Minulé pondělí potvrdilo pozitivní testy 4 500 lidí, což je nejvyšší denní počet za posledních 14 měsíců. Z deseti diagnostických testů byly v průměru čtyři pozitivní. Prvních deset dní prosince loňského roku mělo 8 100 lidí nákazu, zatímco letos už téměř 13 500, přestože se testuje o třetinu méně, což je třeba zdůraznit. V nemocnicích pak momentálně pobývá 1 000 lidí, a odborníci varují, že jejich počet by mohl nadále stoupat.

Zaměstnanci mají obavy před fyzickým návratem do kanceláří a dalších provozů, a proto požadují bezpečné pracovní prostředí s minimálním rizikem nákazy. Ondřej Mareček ze společnosti SSI Group, specializující se na správu budov, zdůrazňuje význam kvalitní vzduchotechniky a pravidelné výměny filtrů.

„V prostorách, kde není dostupná vzduchotechnika, mohou být užitečné čističky vzduchu, které nejen vytvářejí dýchatelnou atmosféru, ale také efektivně odfiltrují prachové částice, což je zvláště důležité ve městech s vysokou dopravní zátěží.“

Kromě správného využití vzduchotechniky je klíčové udržovat maximální čistotu v pracovních prostorách. „Dezinfekční prostředky samy o sobě prostě nestačí,“ vysvětluje Lukáš Rom ze společnosti Kärcher. „Je nezbytné povrchy nejprve důkladně vyčistit, a to například párou, která nejen odstraní nečistoty, ale zároveň efektivně eliminuje běžné bakterie a viry.“

Další možnosti ke zvážení pak zahrnují znovuzavedení funkčních respirátorů, nošení nanoroušek a v případě možnosti i pracování na dálku (home-office). Je důležité také omezit osobní setkávání ve větších skupinách zaměstnanců, pokud to podmínky provozu dovolují. Vánoční svátky a večírky samozřejmě vše komplikují, ale zdraví je vůbec na prvním místě.

Mějte také soudnost a respekt k druhým, a pokud vám není příliš dobře, zůstaňte raději doma. Opatření a prevence jsou totiž klíčové pro ochranu vašeho zdraví a bezpečnosti v pracovním prostředí.

Zdroj: Autorský text, Ministerstvo zdravotnictví