Český Vietnamec: Evropané si jen stěžují a nepracují tak tvrdě. Za dvacet let nás budete obdivovat

21/10/2023 10:28 Martina Šedá
Český Vietnamec: Evropané si jen stěžují a nepracují tak tvrdě. Za dvacet let nás budete obdivovat FOTO: Shutterstock

Vietnam zažívá období nebývalého rozvoje. Kdyby někdo navštívil tuto zemi před dekádou, tak teď by byl překvapen tím, jak se změnila. To ovšem dokazuje i stále vyšší turistická návštěvnost lidí z celého světa.

Vietnamec Mirek, nyní žijící a pracující v Česku, nám sdělil, že považuje Evropany za méně pracovité a predikuje, že za dvacet let bude Vietnam v mnoha ohledech výrazně vpředu.

"Každoročně se vydáváme do Vietnamu dvakrát, přičemž naše návštěvy jsou kombinací obchodních a osobních cest. Poprvé jsme tento exotický kout navštívili před deseti lety, kdy se Vietnam zdál být výrazně pozadu za moderní Evropou.

Nicméně naše nedávná cesta v jarních měsících v roce 2023 nás přesvědčila o tom, že vietnamský růst je impozantní a Evropa bude mít problém držet krok.

V roce 2012, když jsme se procházeli ulicemi Hanoje, byli jsme obklopeni tisíci mopedy a koloběžkami. S přibývajícím bohatstvím se však ulice postupně mění. Teď v Hanoji narazíte na nejnovější modely vozů jako Porsche, Mercedes, BMW a dokonce i luxusní značky jako Rolls Royce, Ferrari a Lamborghini. Díky našim častým návštěvám jsme navázali přátelské vztahy s některými místními původem z Hanoje."

Mirek, který v 80. letech emigroval do tehdejšího Československa, nám ve Vietnamu ukázal skryté klenoty, které by běžný turista těžko hledal.

Během jedné z našich diskusí o rapidní transformaci Hanoje nám prozradil svůj pohled na Evropu: „Mnoho Evropanů se spokojí s menším. Vietnamci jsou odhodlaní a usilovní. Věřím, že za dvacet let budeme žít lépe než většina Evropanů."

Vietnamská píle je zřejmá nejen v jejich vlastní zemi, ale i v Česku. Jsou neuvěřitelně pracovití, flexibilní a orientovaní. Když si v české restauraci objednáte něco netradičního, můžete narazit na odpor. Ve Vietnamu vám však ve všem ochotně vyhoví a snaží se, aby vždy byla spokojenost na obou stranách.

„Když jsme si objednali přepravu minibusem do oblasti pěstování kávy, kvůli dopravní zácpě by minibus nepřijel včas, takže nám místo toho byly poslány tři mopedy, aby nás dovezly k minibusu a my tak mohli pokračovat v našem programu bez zpoždění. Toto gesto jasně ukázalo, jak Vietnamci myslí. A mohl bych vyprávět dál. V Česku se prostě nesetkáte s tím, aby někdo udělal něco navíc.“

Zdroj: Autorský text