Češi jsou prostě borci! Na nemocného Martínka poslali 150 milionů korun, ten dnes ráno odletěl do Francie na speciální léčbu

21/01/2024 14:15 Martina Šedá
Češi jsou prostě borci! Na nemocného Martínka poslali 150 milionů korun, ten dnes ráno odletěl do Francie na speciální léčbu Foto: ČTK/Uhlíř Patrik

Klobouk dolů, Češi opět ukázali svoji štědrost! Dvouletý chlapec se vzácnou genetickou poruchou, která ovlivňuje metabolismus neurotransmiterů v mozku, totiž odletěl v neděli dopoledne z brněnského letiště na léčbu do Francie. A to především díky vám!

Nedávno se na internetu začal sdílet příspěvek, ve kterém byl popsán příběh Martínka. Lidé následně přispěli přes 150 milionů korun na jeho léčbu, protože syndrom AADC, který má, není hrazen ze zdravotního pojištění. Jeho otec informoval o odletu v tiskové zprávě a všem posílá velké díky.

Po příletu do Francie čeká chlapce ihned přesun do nemocnice, kde proběhnou předoperační vyšetření a další nezbytné procedury. Po zákroku na přelomu ledna a února, na kterém se zúčastní i čeští lékaři, zůstane chlapec ještě přibližně dva týdny v nemocnici na pozorování. Poté se vrátí do České republiky.

Syndrom AADC postihuje chlapce velmi těžkou formou, což mělo za následek potřebu finanční podpory na specifickou léčbu. Sbírka na dárcovském serveru Donio zaznamenala podporu od více než 307 tisíc lidí, kteří přispěli více než 150 miliony korun. Náklady na léčbu dosahují zhruba 4,2 milionu eur, což představuje kolem 100 milionů korun.

Rodiče chlapce věří, že genová terapie přinese naději a pomůže eliminovat mnoho současných obtíží. Léčba medikamentem Upstaza, která by mohla výrazně zmírnit příznaky, však není hrazena ze zdravotního pojištění, a proto byla žádost o uhrazení nemilosrdně zamítnuta. Otec chlapce vyjádřil hlubokou vděčnost a lásku vůči lidem, kteří se podíleli na sbírce, a věří, že díky nim bude moci jeho syn žít plnohodnotný život.

„Nikdy bych nevěřil tomu, že se tohle může stát. Chci vám všem moc poděkovat, protože máme znovu naději na plnohodnotný život. Tolik z vás, co nám přispělo a pomohlo, je to až zázrak. Všem přeji hodně štěstí, a především pevné zdraví. Brzy vás budeme informovat o všem, co se ve Francii i v Česku stane. Držte se,“ napsal pro web Top.Fun.cz, který také do sbírky přispěl.

Přejeme, ať se vše vydaří!