Buď máma nebo já aneb Dejte tohle ultimátum a přijde žádost o rozvod

13/10/2023 08:45 Martina Šedá
Buď máma nebo já aneb Dejte tohle ultimátum a přijde žádost o rozvod FOTO: Shutterstock

Existoval takový vtip, že slovo „tchyně“ je složené ze slov „tchoř“ a „svi..“. A je to hodně drsné. Protože i když jsou maminky jakkoli pro nás, jakožto snachy, prostě nesnesitelné, pořád jsou to maminky, které chtějí to nejlepší pro dobro svého dítěte. Jen se s nimi musíme naučit pracovat…

Smějí se na vás nejvíc křečovitým úsměvem a nenápadně svému nejdražšímu pokladu radí pravý opak toho co vy. Prostě soutěží. Najednou mají mladší, krásnější a daleko vlivnější konkurentku, na kterou jejich miláček prostě dá. Co teď? 

Je důležité si uvědomit, že ženu, kterou jste přibraly do života i se svým partnerem nemůžete vrátit. Budete ji mít tak dlouho, jak dlouho budete mít svůj protějšek. Takže se s tím prostě smiřte a než zvolte strategii, která pro vás bude alespoň přijatelná a která otupí její soutěživé výpady. Tchyně jsou totiž podle jednoho z výzkumů druhým nejčastějším důvodem partnerských hádek.

Dejte tchyni roli

Ve chvíli, kdy přijdete do partnerovi rodiny, částečně přebíráte roli tchyně, což si může mnoho z nich vysvětlit tak, že jí lezete do zelí. Jestli se něčeho matky skutečně bojí, tak jedině toho, že ztratí vliv na svoje děti, že si budou žít svým vlastním životem bez nich a jejich názor už nebude vůbec důležitý. V ideálním případě tedy nechte tchyni její roli. Zeptejte jí proto na její názor a netlumočte jí jen učiněná rozhodnutí. Je minimálně o 20 let starší než vy, má zkušenosti, třeba zjistíte, že právě její postoj nemusí být jen špatný a když už do všeho půjdete s primárním předsudkem, že je, budete bojovat a vaše války se budou zbytečně vyhrocovat.

Samozřejmě… jsou témata, do kterých tchyni skutečně nic není. To je váš vztah, jeho intimní stránka a tím nemíníme jen sex, ale všechny atributy, jako je důvěra, vaše vnitřní nastavení, principy vašeho partnerského fungování aj.

Pokud jde ale o ostatní záležitosti, takové, na nimiž se radíte s kýmkoli jiným, třeba s kolegyní v práci, přáteli nebo známými, můžete jí dát prostor pro vyjádření. Nebude mít tak pocit, že hraje v ofsajdu a minimálně se otupí hrany vašeho svazku. Navíc – není nic jednoduššího než slušně přijít a říct: „Maminko, moc si vážíme tvého názoru a respektujeme jej, ale po zvážení všech pro a proti jsme se rozhodli pro tuto variantu.“

Neberte jí šanci, kterou nabízí

Dejte tchyni také najevo, že jí potřebujete. Neodpírejte jí možnost vám pomoci ve chvílích, kdy o ni projeví zájem. Typickým případem může být hlídaní vašich dětí. Řekněme si to upřímně. Každá z nás naše poklady raději svěří svojí mámě, což je vůči té jeho nespravedlivé. Také je to dáma, která vychovala děti, má s nimi zkušenosti a pořád je to babička, která chce pro svoje vnoučata jen to dobré. Zkuste se na to tedy také podívat z této stránky. Nehodnoťte její výchovu a ani jí to ní nemluvte. To, co si nastaví mezi vašimi dětmi a sebou je model, který bude fungovat jen u ní a děti to většinou moc dobře umí rozeznat.

Vyzbrojte se tolerancí

Boj je cesta k ještě většímu boji. Kolikrát pak už o nic nejde, ale ani jedna z vás pak nebude chtít odejít jako poražená, a tak budete mít potřebu svoje bojovné nálady udržovat pořád už jen z principu. Existuje na to jen jeden recept. Tolerance. Neznamená to, že si musíte nechat všechno líbit, ale nemusíte muset ani zbytečně provokovat. Naučte se netvářit zbytečně kysele a dávat někomu najevo něco svým nonverbálním projevem, prostě jen napočítejte do deseti a pusťte to zase druhým uchem ven.

Nenadávejte na ni

Úplně největší cesta do pekel je si na ni partnerovi stěžovat a přesvědčovat jej o tom, že vám až moc zasahuje do života a že by měla ubrat plyn. To totiž můžete vidět vy i milion nezávislých lidí okolo, kromě vašeho partnera. Nezapomínejte, kdo jej porodil a minimálně 20 let vychovával. Muži neradi řeší spory. Když je do nich zapojená jejich matka, platí to dvojnásob. Takže je nevyhledávejte, a hlavně nedávejte ultimáta: „já nebo ona“. Alespoň pokud se nechcete v následujících pár měsících rozvádět.

Zdroj: Autorský text