Boxerský paradox: Porazil miliardáře Mayweathera, skončil ve fabrice

26/11/2023 16:17 Martina Šedá
Boxerský paradox: Porazil miliardáře Mayweathera, skončil ve fabrice Foto: Top Rank

V boxerském světě dnes uznáváme výhry, ale ke konci minulého tisíciletí to vypadalo jinak. Zápasníci totiž bojovali skoro zadarmo.

Serafim Todorov zůstává v paměti jako poslední, kdo dokázal porazit boxerskou ikonu Floyda Mayweathera. Ovšem tento triumf se odehrál v roce 1996 v semifinále olympijských her v Atlantě, a od té doby se život obou mužů ubral zcela odlišnými cestami.

Mayweather, který tehdy vypadl mezi amatéry, se poté v profesionálním ringu stal neporaženým šampionem s bilancí 50-0, stal se ikonou a multimilionářem. Na druhou stranu Todorov, o devět let starší a zkušenější soupeř, který zmařil Mayweatherův sen o olympijském zlatu, se potýká s mnohem skromnějším osudem.

Mezi profesionály měl Todorov kladnou bilanci 6-1, ale po sedmnácti letech a sedmi zápasech se v roce 2015 rozhodl ukončit kariéru. Nyní žije na okraji společnosti, spoléhajíc se na almužny od státu, protože peníze od vlády nestačí a jeho rodina čelí nezaměstnanosti.

"Žiji jen z almužny od státu, peníze, které dostávám od vlády, nestačí, moje rodina nemá práci. Je to tu těžké, protože je to malé město, je tu velmi málo práce. Měl jsem větší dům ve svém rodném městě Peshtera, 20 kilometrů od místa, kde bydlím, ale musel jsem ho prodat, protože jsem neměl peníze na živobytí," sdělil Todorov.

Mayweather, naopak, po létech tvrdé práce dosáhl miliardového statusu. I když ukončil kariéru, občas se zúčastní exhibicí, vydělá další miliony a žije pohodlně. Opačný osud postihl Todorova, který si přivydělával prací v továrně na uzeniny a klobásy.

Todorov Mayweatherovi gratuloval k úspěchům a dodává: "Nezávidím mu, protože udělal správnou věc, tvrdě pracoval na všem, čeho ve své kariéře dosáhl. Zaslouží si všechno, co má."

Mayweather je bezpochyby prvním "miliardářem" ve světě boxu, vydělal obrovské sumy peněz ze svých zápasů na placených kanálech. Jeho extravagantní životní styl zahrnuje i sbírku luxusních aut, kterou tvoří převážně bílá auta v Las Vegas a unikátní černá flotila v Los Angeles.

Kde by mohl být Todorov, kdyby se mu vedlo lépe? Na tuto otázku už nikdy nedostaneme odpověď. Mayweather si užívá svůj miliardový status, zatímco jeho bývalý olympijský soupeř bojuje s výzvami každodenního života v Bulharsku.

Zdroj: Top Rank