ATP rozhodčí zapleten do podvodných sázek: Suspendace na deset let a pokuta ve výši dvou milionů korun

26/11/2023 12:49 Martina Šedá
ATP rozhodčí zapleten do podvodných sázek: Suspendace na deset let a pokuta ve výši dvou milionů korun Foto: ATP

Slovinský rozhodčí Marko Dučman, známý především ve světě prestižního tenisu na turnajích ATP a WTA, byl nekompromisně potrestán Mezinárodní agenturou pro tenisovou integritu za účast na manipulaci výsledků tenisových zápasů.

ITIA udělila Dučmanovi suspendaci na deset let a šest měsíců, a k tomu i pokutu ve výši 75 000 dolarů.

Dučman, který drží bronzový odznak, byl zkušeným rozhodčím, účastnícím se nejen turnajů ITF a challengerů, ale i prestižních akcí na okruzích ATP a WTA. Jeho provizorní suspendace byla udělena 8. září tohoto roku, a celý trest mu vyprší až 7. března 2034.

Během doby suspendace nesmí rozhodovat žádný oficiální tenisový turnaj, ať už jako účastník nebo divák, pod záštitou ITF, ATP, WTA nebo národních svazů.

Podle informací ITIA byl obviněn ze čtyř prohřešků proti antikorupčnímu tenisovému programu, zahrnujícího sázení na tenisové zápasy a manipulaci s daty, aby pomohl k tučným výhrám jeho spolupracovníkům.

I přesto, že mu hrozil doživotní zákaz účasti v tenisovém dění, dostalo se mu přízně za plnou spolupráci s ITIA během vyšetřování. Přijal také svůj trest bez odvolání se k nezávislému antikorupčnímu úředníkovi.

Po jeho vypršení je však malá pravděpodobnost, že by se mohl vrátit k rozhodování profesionálních zápasů, i když historie ukazuje, že i někteří hříšníci z řad tenistů se po uplynutí vracejí na kurty.

Zdroj: ATP