Aplikace eDoklady je tady! Vložte si občanský průkaz do mobilu

20/01/2024 14:06 Administrator
Aplikace eDoklady je tady! Vložte si občanský průkaz do mobilu Foto: Shutterstock

A máme to tady! Dnes, tedy 20. ledna, začne fungovat inovativní mobilní aplikace s názvem eDoklady, která přináší moderní způsob pro prokazování totožnosti občanů České republiky.

Tato aplikace nabídne digitální občanský průkaz, který postupně nahradí tradiční plastovou kartičku. Změna přinese praktické výhody, neboť od samého počátku budou eDoklady uznávány ústředními orgány státní správy a některými dobrovolnými obcemi. S přibývajícím časem se rozšíří akceptace i na další instituce. Od dubna policie, od poloviny roku úřady práce nebo finanční úřady, od příštího roku i samosprávy nebo Česká pošta.

Aplikaci eDoklady si bude možné stáhnout ze store na App Store nebo Google Play od druhé poloviny ledna. Proces aktivace digitálního občanského průkazu bude jednoduchý a proběhne přes Portál občana. Při pilotním spuštění aplikace se počítá s možností přidání dalších dokladů v budoucnu, což zvyšuje její flexibilitu a využitelnost. Používání eDokladů na mobilu bude možné v online i offline režimu, což poskytne občanům flexibilitu a pohodlí při prokazování totožnosti.

Aplikace eDoklady nejenom umožní jednodušší a efektivnější správu údajů občanského průkazu při styku s úřady, ale také nabídne možnost snadného kopírování údajů pro různé potřeby, například při online nákupech nebo rezervaci letenek. Oproti tradiční plastové kartičce nabídne digitální průkaz vyšší úroveň zabezpečení. V případě ztráty mobilního telefonu bude možné eDoklady vypnout na dálku, což eliminuje potřebu vyřizování nového průkazu na úřadech. Aplikace bude chráněna biometrickými údaji a v případě potřeby ji lze snadno deaktivovat přes Portál občana a aktivovat na novém telefonu.

Zavedení elektronických stejnopisů průkazů bylo potvrzeno podpisem prezidenta Petra Pavla na novelu zákona o právu na digitální služby před Vánocemi. Tímto krokem se otevírá nová éra v prokazování totožnosti občanů s využitím moderních technologií.

Zdroj: eDoklady