A zase ta AI! Někdo pomocí umělé inteligence vytvořil kontroverzní nahé snímky Taylor Swift

30/01/2024 14:11 Martina Šedá
A zase ta AI! Někdo pomocí umělé inteligence vytvořil kontroverzní nahé snímky Taylor Swift Foto: Profimedia

Umělá inteligence nám sice přináší mnoho pozitivních aspektů, ale taktéž není bez svých stinných stránek. A že těch problémů je stále více.

Tuto tvrdou realitu na vlastní kůži totiž právě zažívá Taylor Swift, když se umělou inteligencí vytvořené její nahé snímky nedávno dostaly na veřejnost a začaly obíhat internetem. V reakci na tuto situaci plánuje americká vláda zavést opatření s cílem zabránit podobným incidentům. Otázka se však naskýtá, jak to chtějí udělat?

Republikán Tom Kean mladší upozornil na rychlý vývoj technologií umělé inteligence, který překračuje aktuální mantinely. Podle něj je nezbytné rychle nastavit potřebné limity pro umělou inteligenci, aby se předešlo nežádoucím situacím. Kean zdůraznil, že je to důležité bez ohledu na to, zda je postižena Taylor Swift nebo jakýkoliv jiný mladý jedinec v zemi. I v Česku už bylo několik aférek, kdy spolužáci dokázali pomocí AI svléknout své spolužačky. Snímky ale i tak byly velmi nepřesné.

Prezident Joe Biden taktéž vyjádřil velké znepokojení nad situací a uvedl: „Zprávy o šířících se fotografiích nás zneklidnily. Falešných fotografií ženy, abych byl přesnější. Tohle se tu nemůže stávat.“ Mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierre taktéž podotkla, že je nezbytné přijmout příslušná legislativní opatření co nejdříve s ohledem na to, že se AI bude jistě neustále vylepšovat.

Sporné snímky zobrazují Taylor Swift v intimních situacích na zápase Chiefs týmu, za který hraje její přítel Travis Kelce. Autor těchto obrázků není znám, ale rychle začaly kolovat na sociální síti X (dříve Twitteru), vyvolávajíce vlnu odporu nejen mezi fanoušky zpěvačky, ale také v široké veřejnosti.

Podporovatelé Taylor Swift se snaží potlačit negativní vliv snímků vytvořených umělou inteligencí tím, že hromadně sdílí pozitivní zprávy o čtyřiatřicetileté zpěvačce. Samotná umělkyně se k celé situaci zatím nevyjádřila. V neděli večer ale byla přítomna na zápase, který rozhodl o postupu Chiefs do finále ligy NFL, kde se utkají s týmem 49ers o pohár Super Bowl.

Zdroj: The New York Times