Nejbolestivější smrt v dějinách: Muž zemřel po 83 dnech utrpení, co ho lékaři po jaderné katastrofě udržovali naživu
26/10/2024 17:56 Martina Šedá
Společnost Foto: Profimedia Muž, který utrpěl zranění v důsledku jaderné katastrofy v Japonsku v roce 1999, prošel nejbolestivější smrtí, jaká kdy byla zaznamenána. Lékaři ho udržovali naživu po neuvěřitelných 83 dnů, přestože trpěl neskutečnými bolestmi.
V září roku 1999 pracoval Hisashi Ouchi ve zpracovatelském závodě na jaderné palivo v Tokaimuře, kde měl na starost čištění uranového oxidu pro výrobu palivových tyčí pro výzkumný reaktor. To, co mělo být běžným pracovním dnem, se rychle změnilo v noční můru poté, co Ouchi a jeho dva kolegové neúmyslně spustili nekontrolovanou řetězovou reakci uvolňující obrovské množství radiace.
Katastrofická chyba a smrtelné následky
Ouchi pomáhal kolegovi s nebezpečným úkolem nalévání uranu do velké kovové nádoby. Bohužel při smrtelném chybném odhadu dosáhla tato nebezpečná látka kritického bodu a právě Ouchi byl tím, kdo nesl hlavní důsledky této katastrofy.
Po počátečních popáleninách, závratích a prudkém zvracení si Ouchi neuvědomil, jaké utrpení ho čeká. Byl vystaven 17 Sievertům (sv) smrtelné radiace - čtyřnásobku toho, co je považováno za smrtící dávku.
Nepředstavitelná bolest a boj o život
Pro srovnání, oběti černobylské katastrofy v roce 1986 byly vystaveny pouze 0,25 sv. Ouchiho tělo nedokázalo snášet takovou intenzitu záření. Trpěl nesnesitelnou bolestí a začal mít potíže s dýcháním. Byl okamžitě převezen do Tokijské univerzitní nemocnice, kde mu byla diagnostikována extrémně nízká hladina bílých krvinek, což vyžadovalo rozsáhlé kožní transplantace a opakované krevní transfúze.
Podle dobových zpráv měl Ouchi krvácení z očí a prosil lékaře, aby ukončili jeho utrpení. „Už to nevydržím! Nejsem pokusné zvíře!“ křičel zoufale.
Ouchiho kostní dřeň přestala vytvářet nové buňky, jeho tělo už nedokázalo regenerovat. Dva týdny po nehodě už nebyl schopen přijímat potravu a musel být krmen nitrožilně. Navzdory jeho zoufalé situaci se ho lékaři snažili udržet naživu, dokonce ho resuscitovali poté, co jeho srdce selhalo.
83 dní utrpení a konec života
Po dlouhých 83 dnech agónie Ouchi konečně zemřel na následky selhání více orgánů. Trpěl nepředstavitelnou bolestí a byl živým svědkem toho, jak jeho tělo postupně selhává, přesto ho lékaři udržovali naživu téměř tři měsíce.
Jeho příběh je tragickým připomenutím ničivých následků jaderných havárií a limitů lékařských zásahů, kdy je otázka lidské důstojnosti a utrpení postavena proti snaze zachránit život za každou cenu.
Zdroj: science.howstuffworks.com