Jak připravit blízké na váš nástup do vězení: Otevřená komunikace je základ

16/10/2023 10:22 Martina Šedá
Jak připravit blízké na váš nástup do vězení: Otevřená komunikace je základ FOTO: Shutterstock

Nastávající výkon trestu odnětí svobody je v životě velkou a nepříjemnou výzvou.

Všichni totiž nejsme ve stejné situaci a některé aspekty mohou být náročnější než jiné. Přesto se vám dnes pokusíme nabídnout praktické rady, jak se na tuto etapu co nejlépe připravit.

Vstup do vězení je náročný nejen pro dotyčného, ale i pro jeho rodinu a blízké. Je klíčové mít správný přístup k informování a připravování svých blízkých na nadcházející změny.

Otevřená komunikace je základ

Nejdříve je nezbytné s velikým předstihem vysvětlit blízkým, co znamená výkon trestu a jak bude situace vypadat. Pokud budou mít jasné informace, sníží se riziko nedorozumění.

Ať už je situace jakkoli těžká, vždy mluvte pravdu. Zejména partneři by měli mít jasno v detailech, jako je délka trestu, možnosti návštěv atd. Upřímnost je klíčová pro zachování důvěry a stabilního vztahu.

Pokud máte nevyřešené situace z minulosti, je nejvyšší čas se jimi zabývat. Nesrovnalosti či nejasnosti mohou být zdrojem dalšího stresu pro vaše blízké.

Je možné, že se v okolí objeví lidé, kteří budou šířit různé zvěsti. Upozorněte své blízké, aby byli ostražití a nenechali se ovlivnit těmi, kteří chtějí vytěžit z vaší špatné situace a myslí pouze na svůj prospěch.

Pokud máte děti, je nezbytné věnovat jim extra čas a vysvětlit situaci. Vyvarujte se lží a vytváření iluzí. Otevřenost a pravdivost jsou zde klíčové. Pokud můžete a záleží vám na nich, pište jim a organizujte pravidelné návštěvy.

Správná příprava a komunikace však mohou tuto přechodovou fázi velmi usnadnit a pomoci zachovat silné vztahy s těmi, na kterých vám opravdu záleží.

A co vše zařídit před nástupem do vězení?

  1. Regulace pravidelných plateb: Před nástupem do vězení je důležité si uvědomit, že vaše běžné finanční závazky, jako jsou platby za telefon, internet, úvěry či popelnice, nezaniknou. Zvažte, zda některé služby můžete zrušit nebo zda je výhodnější zaplatit pokutu za předčasné ukončení smlouvy.


  2. Vztahy s blízkými: Vaši blízcí budou během vašeho pobytu ve vězení oporou. Ujistěte se, že s nimi máte vyřešené veškeré nesrovnalosti a upevněte své vztahy.

  3. Zajistění bydlení: Pokud vlastníte nemovitost, je dobré ji řádně zabezpečit. Máte-li možnost, pronajměte si bydlení a svěřte získané prostředky někomu důvěryhodnému.

  4. Zdravotní péče: Ačkoli budou úřady informovány o vaší situaci a budou vám zasílat potřebné informace, doporučujeme mít aktuální zdravotní kartu od svého lékaře.


  5. Výživné na děti: Pokud máte stanovené výživné, domluvte se s druhým rodičem dítěte na úhradě výživného ze strany státu. Následně podáte soudu žádost o snížení výživného.

Zdroj: Autorský text, U Kulatého stolu